3 Temmuz 2021

DOĞUMDA UYUYA KALDI!..

Jody Robson 'Uyuyan Güzel Sendromu' olarak bilinen hastalık nedeniyle doğum esnasında uyuya kaldı

Genç kadın Jody Robson ‘Uyuyan Güzel Sendromu’ olarak bilinen hastalık nedeniyle doğum esnasında uyuya kaldığı için çocuğunun doğumunu hatırlamıyor… 

Jody uyku sırasında yemek yemek, tuvalete gitmek gibi ihtiyaçlarını eşi Steven’ın onu günde iki kere uyandırmasıyla uyur gezer bir halde karşılıyor ve insanların söylediği şeylerden bazılarını duyuyor. Bunların bir rüya olduğunu düşünen Robson uyku sırasında yaşadıklarının çok az bir kısmını hatırlıyor. Bugüne kadar en uzun uykusu 11 gün süren Judy Robson, tuvalette, yemek yerken ya da herhangi bir şekilde uykuya dalabiliyor. Hatta uykuya karşı koyma gücü o kadar az ki doğum yaparken bile uyuya kalmış. İki çocuk annesi Jody Robson ilk oğlunu doğumu sırasında uykuya dalmış ve trans halinde doğurmuş.

OĞLU İKİ HAFTALIK OLDUĞUNDA KUCAĞINA ALABİLDİ

İki hafta sonra uykudan uyanan genç kadın karnındaki şişliğin indiğini görünce ne olduğunu sordu. Eşi ise çocuğunu doğurduğu sırada uyuya kaldığını söyledi. Yani Jody çocuğunu ilk kez kucağına aldığında oğlu Harley iki haftalıktı.

Genç anne oğullarının çocukluğunu uyuyarak geçirdiği için ise oldukça üzgün…

UYUYAN GÜZEL SENDROMU

‘Uyuyan Güzel Sendromu’ olarak tanımlanan Klein-Levin Sendromu da (KLS) bunlardan biri. Bu sendrom aslında nadir görülen, tekrar eden ve oldukça karmaşık bir nörolojik bozukluk. Yurt dışında faaliyet gösteren KLS Demeği’nin bültenine göre bu hastalık genellikle ergenlikte ama nadir olarak çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebiliyor. Bazı durumlarda hastalar sadece yeme ya da tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılamak için uyandırılıyor ama sonrasında hemen uykuya dalıyor ya da hiç kalkmadan bir hafta uyuyabiliyor. Hasta uyandınldığı zaman karışıklık, şaşkınlık, ilgi ve dikkat eksikliği yaşayabiliyor. Nedeni bilinmeyen bu sendroma sahip kişiler haftalar, aylar hatta yıllarca sendromun belirtilerini göstermeden normal hayatını sürdürebiliyor ama bir süre sonra yeniden belirtiler başlayabiliyor.

Bir cevap yazın