4 Temmuz 2021

DİBEK’TEN GAZİLER İÇİN SORU ÖNERGESİ!

CHP Kırklareli Milletvekili Avukat Turgut Dibek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplanması için soru önergesi verdi. 

CHP Kırklareli Milletvekili Avukat Turgut Dibek, yazılı olarak verdiği önergesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

CHP’li Dibek’in soru önergesinde şu ifadeler yer verdi: “Gazilerin protezleri ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’nun politikası her geçen gün bir başka gaziyi hacze sürüklemektedir. Torba Yasa’daki “Gazi var olan protezlerin en gelişmişini kullanabilir” düzenlemesine güvenerek protez alan Kuzey Irak’ta mayına basan Gazi Nazım Özen de mağdur oldu. Özen’in protez bedelini pahalı bulan SGK 68 bin liraya mal olan protezin yalnızca 22 bin TL’sini ödemiştir. Gazi yaşadığı olay sonrasında SGK’ya dava açmıştır. Öte yandan 1995’te Kuzey Irak’ta sağ bacağını kaybeden Gazi Nurettin Paksoy, yasaya güvenerek 8 ay önce bankadan 60 bin lira kredi çekerek, protez bacağını elektroniğiyle değiştirmiştir. SGK, Gazi için protez bedelini “yüksek” bulduğu gerekçesiyle 8 ay hiçbir ödeme yapmamıştır.  Aynı olay daha önce de Gazi Bülent Kocaoğlan’ın başına gelmiştir. Hakkari Çukurca’da 16 arkadaşını şehit verdiği çatışmada gazi olan Bülent Kocaoğlan’ın banka kredisiyle aldığı protez bacağı için SGK ödeme yapmayınca evine haciz gelmişti. Kocaoğlan, SGK’ya güvenip bankadan 50 bin lira kredi çekmiştir. Bu parayı protezi alacağı firmaya kaparo olarak yatıran Gazi, 135 bin lira değerindeki bacağına kavuşmuştur. Ancak SGK, gaziye hiçbir ödeme yapmamıştır. Buna göre, Türkiye’de toplam kaç gazinin protezi vardır?  Torba yasadaki “Gazi var olan protezlerin en gelişmişini kullanabilir” düzenlemesi sonrası kaç Gazi yeni protezler için başvuru yapmıştır? Gazilerin protezlere ödediği ücretlerin tamamı yasaya rağmen neden ödenmemektedir? Yeni protez başvurusu yapan kaç gazinin talebi olumlu karşılanmıştır? Bugüne kadar kaç gazi protezi için kurumunuzca hiç ödeme yapılmamıştır? Bugüne kadar kaç gazi protezi için kurumunuzca eksik ödeme yapılmıştır?  Bugüne kadar kaç gazimize kurumunuzca protez paraları tam veya hiç yatmadığı için haciz gelmiştir?”

Bir cevap yazın