25 Kasım 2020

Devlet Şarköylü çiftçiye yardım etmeli!

Devlet Şarköylü çiftçiye

Devlet Şarköylü çiftçiye yardım etmeli! CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Şarköy’de yaşana fırtına ve dolu nedeniyle zarar gören çiftçilere devletin yardım eli uzatmasını istedi.  Yüceer, “Emeği heba olan çiftçilerin BAĞKUR ve sigorta primleri devlet tarafından ödenmeli ve bir an önce zararlarıı karşılanmalı” dedi.

Devlet Şarköylü çiftçiye yardım etmeli! Candan Yüceer konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: ” Şarköy’de etkili olan dolu ve şiddetli fırtınada bazı binaların çatıları uçmuş, zeytin ağaçları yerinden sökülerek devrilmiştir.

Fırtına ve dolu özellikli ekili alanlara zarar vermiş, çiftçimizin tek geçim kaynağı alın teri, emeği heba olmuştur. Eriklice Mahallemizde bağların, zeytinliklerin ve sebze bahçelerinin tamamı, İğdebağları Mahallemizde yüzde 80’i, Tepeköy ve Çengelli mahallelerimizde de büyük kısmı zarar görmüştür.

Tarım alanındaki yüksek girdiler nedeniyle borç harç içinde üretmeye çalışan çiftçimiz doğal afet nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşamıştır. Devlet mahsulü heba olan çiftçimize bir an önce  yardım elini uzatmalı, felaketin etkilerini hafifletecek ciddi bir çalışma yapılmalıdır.

Çiftçimizin bu durumdan en az şekilde etkilenmelerini sağlamalı, yaraların sarılması için gereken önlemler alınmalıdır. Çiftçilerin BAĞKUR ve sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmeli ve zararı karşılanmalıdır.

Ayrıca çiftçimizin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine olan borçları faizsiz bir şekilde ertelenmelidir. Çiftçimizin yaşadığı bu mağduriyetin takipçisi olacağız. Şarköylü çiftçimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın