7 Haziran 2021

DEPREM VE AFETLERE HAZIR MIYIZ?

Deprem ve afetlere hazır mıyız

Deprem ve afetlere hazır mıyız? “Deprem ve Afetlere Hazırlık” konulu panel düzenlendi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ni anma etkinlikleri kapsamında “Deprem ve Afetlere Hazırlık” konulu bir panel düzenledi.

Deprem ve afetlere hazır mıyız? Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda TMMOB Jeofizik Mühendisi Erdal Şahan’ın moderatörlüğünde düzenlenen panele konuşmacı olarak 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Boğaziçi Kandilli Rasathanesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Dr. Doğan Kalafat, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, İtfaiye Dairesi Başkanı Emin Pehlivan ve AKUT Tekirdağ Lideri Murat Kılıç katıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu paneli Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan,  Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıkurt, Ergene Belediye Başkan Yardımcısı Ayça Çevikelli, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Gönül ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri takip etti.

Panelde ilk konuşmayı yapan Moderatör Şahan, geçmişte yaşanan depremler hakkında bilgiler verdi ve deprem sonrası yapılan çalışmaların durumunu değerlendirdi. Daha sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan deprem gerçeği ile ilgili birer konuşma yaptı.

“İstanbul Depremi Değil Marmara Depremi!”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Dr. Doğan Kalafat yaptığı konuşmasında önümüzdeki yıllar içinde olması beklenen depremin adının İstanbul Depremi değil Marmara Depremi olduğunu belirtti. Kalafat konuşmasında 17 Ağustos 1999 Depremi öncesi bölgedeki deprem etkinliklerini, 1912 depreminin sonuçları bakımından özelliklerini, Türkiye’deki deprem oluş düzenleri, 1900-2000 yılları arasında Marmara Bölgesi’ndeki büyük depremleri, 1975-2016 yılları arası büyüklüğü 5.0 ve üzeri olan depremleri, KAFZ boyunca maksimum gerilme eksenleri (T) dağılımı ve sistematik olarak doğrultularının ve faylanma mekanizmalarının değişimi konularını şemalarla ve görsellerle anlattı. Dr. Kalafat, 2000 yılından itibaren kırk yıl içinde bölgemizde maksimum 7.0 büyüklüğünde deprem olma olasılığını %75 olarak belirtirken, risk oranlarını da yetmiş yıl içinde %91, doksan yıl içinde %95 olduğunu belirtti. Tekirdağ Büyükşehir İtfaiye Daire başkanı Emin Pehlivan ise Türkiye’de afet yönetimi ve Belediyelerin rolü ve 17 Ağustos 1999 Marmara depremi deneyimlerini anlattı. Panel sonunda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka tarafından panelistlere çiçek takdim edildi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın