15 Nisan 2021

DENGESİNİ KAYBETTİ ASANSÖRDEN DÜŞTÜ!..

dengesini kaybetti asansörden düştü

dengesini kaybetti asansörden düştü

Kırklareli’nde yük asansöründen düşen bir kişi yaralandı. Dengesini kaybedince asansörden düşen vatandaşın bir markette işçi olduğu öğrenildi.

Kırklareli’ndeki bir markette işçi olarak çalışan M.G, yük asansörü ile reyonlara malzeme dizerken dengesini kaybederek 2 metre yükseklikten düştü. Yaralanan M.G, diğer işçilerin yardımı ile götürüldüğü Kırklareli Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. M.G’nin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Yüksekten düşme durumlarından neler yapılmalı?

Yüksekten düşmelerde en büyük tehlike baş bölgesindeki yaralanmalardan kaynaklanır. Olay sonrası baş bölgesinde kanama veya şişlik görülüyorsa, baş ağrısı ve baş dönmesi, kol ya da bacaklarda uyuşma, gözbebeklerinin boyutunda farklılık varsa, burun ya da kulaktan kan geliyorsa; kazazedenin kafa travması geçiriyor olma ihtimali yüksektir. Bu durumda, ilk olarak ambulans çağırılır. Hasta, derhal düz ve sert bir zemine yatırılıp, boğulma ihtimaline karşı başı yana çevrilmelidir. Baygınsa, dilin geriye kaçarak nefes borusunu tıkamasını önlemek için ağzına bakılır. Nefes alamıyorsa, suni solunum yapılır. Ambulans gelene dek, hasta fazla hareket ettirilmemeli ve hırpalanmamalıdır.

Bu tür kazalarda, iç kanama ihtimali de göz ardı edilmemelidir. Yüksekten düşme sonrası belirgin bir problem ve kanama yoksa, kazazede 24 saat boyunca gözlenir. Baş dönmesi, görüşte ve duyuşta bozukluk, mide bulantısı, kusma, solunum sıkıntısı, uyuklama gibi belirtilerden herhangi biri görülürse, hasta en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Örneğin bu olaydaki gibi asansörden düşen bir kişiyle karşılaştığımızda özellikle ekstremitelerde ve omurilikte kırık ihtimali çok yüksek olacağı için yerinden hemen hareket ettirmememiz gerekiyor. 112’nin gelmesi ve ondan sorna uygun bir şekilde hastayı nakletmemiz gerekmekte. Eğer kolundan, bacağından yahut kafasından, vücudun herhangi bir yerinden dışarı doğru kanama var ise bastırarak yani tamponlayarak kanamanın durmasını sağlamamız gerekmektedir.

Düşme ve başını çarpma şeklindeki kazalarda; kanama yoksa, ama kızarıklık veya morarma olacak kadar sertçe vurmuşsa, ilk yapılacak şey, şişmeyi önlemek için temiz soğuk suya tutmaktır. Buzdolabındaki suyla ıslatılmış temiz bir bezi çarpma yerine koyup 15 dakika kadar bekletmek de şişmeyi önler, ayrıca ağrıyı da azaltır. Daha uzun süre soğutma yapmak gerekiyorsa, 10 dakikada bir, birer dakika ara verin.

Bir cevap yazın