4 Temmuz 2021

DANONE İŞÇİLERİ EYLEM’DE!

Türk İŞ’e bağlı, Tek Gıda İş Sendikası’ndan istifa edip DİSK/Gıda İş Sendikası’nda örgütlenen Lüleburgaz/Danone işçileri, iradelerine saygı gösterilmesini, Danone patronunun, Gıda İş’in karşısına oturup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri için yürüyüşe geçti.

Eylemlerine yemek boykotu ile başlayan işçiler, fabrika önünde basın açıklaması, fabrikanın önünden şehir merkezine yürüyüş ve şehir merkezinde basın açıklaması, Kongre Meydanı’na yürüme, işe başlarken ve iş çıkışı toplu alkış ve yürüme, sakal bırakma gibi yöntemlerle tepkilerini gösteriyor.

Dün Lüleburgaz Belediyesi önünde toplanan işçiler, Danone’nin ürünlerinde kullandığı çizgi film kahramanlarının resimleri ve dövizleriyle birlikte kortej oluşturup sloganlarla, Kongre Meydanı’na yürüdü.

“Çağ dışı bir uygulama”

 

Örgütlenme Uzmanı Cengiz Atlı Kongre Meydanı’nda yaptığı konuşmada, taşeron işçiliğinin çağ dışı bir uygulama olduğunu, yapacakları toplu sözleşme ile taşeron işçiliğine Danone’de son verileceğini, tüm taşeron işçilerinin kadrolu işçi olacağını ifade etti.

Şu  anda Lüleburgaz/Danone Fabrikası’nda, Tek Gıda İş’e üye 4 işçi kaldı. İşçiler, bu arkadaşlarla konuşulduğunu, dört işçinin de istifa edeceğini, üçünün Gıda İş’e üye olacağını söyledi.

 

Bir cevap yazın