29 Haziran 2021

Çocuk İstismarını Kadınlar Durduracak!

Çocuk İstismarını Kadınlar Durduracak! CHP Edirne Kadın Kolları son yıllarda hızla artışa geçen çocuk istismarıyla ilgili açıklama bulundu. 

Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberiyle uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış ‘’Çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamiktir.’’ diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarın her zaman ki gibi ‘’Söylediği başka, yaptığı başka.’’ olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak sübyan mektepleri ile mevcut iktidar, ‘’Çocuk İstismarı’’ mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.

‘Çocuk istismarı’ ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır. 1. Cezaları arttırmak, 2. İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır.

İnsanların partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin görevi iken susmak, buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır.

Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçisi olacağız denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz.

Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz.

Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.

Çocuklarımıza yurt hizmetini vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve deneyimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.

Çocuk istismarını öve ‘’ 6 yaşında çocukla evlenilebilir.’’gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.

Hükümetin acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasa çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Reyhan Güzel  Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın