3 Temmuz 2021

ÇİĞ SÜTTE FİYAT DEĞİŞMEDİ

Ulusal Süt Konseyi (USK) 2016 yılının ilk yarısı için çiğ sütün litre fiyatını 1,15 lira olarak tespit etti.

USK’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, süt fiyatları 2014 yılının ortasında 1,05 lira iken söz konusu yılın temmuz ayında 1,15 liraya çıkarılmıştı. 2015 yılının tüm dönemlerinde de uygulanan aynı fiyat 2016 yılı için de değişmedi. 1 Ocak – 30 Haziran 2016 döneminde çiğ sütün litre fiyatı 1,15 lira olarak uygulanacak.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, çiğ süt fiyatlarına ilişkin yazılı açıklamasında, USK’nın hem üreticiler hem de sanayicileri temsil ettiğini belirtti.

Süt fiyatının bir türlü artırılamadığını ifade eden Yetkin, “Konsey, 2006 yılında çıkarılan Tarım Yasası’na dayanılarak kurulmuş ve belirli bir süre üreticilerle sanayicilerin ortak çalışmasına sahne olmuştu. Ancak bu iki kesimin uzlaşamaması nedeniyle Konsey giderek işlevini yitirdi” değerlendirmesinde bulundu.

Yetkin, hayvancılık ve sütçülükte girdi fiyatlarında önemli artışlar olduğuna dikkati çekerek, buna rağmen üreticilerin örgütsüz olmaları nedeniyle son iki yılda enerjilerini fiyatların düşürülmesine karşı mücadeleye harcamak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Üreticilerin, mevcut durumda üretimi sürdürmekte zorlandıklarını belirten Yetkin, şunları kaydetti:

“Süt sanayicileri ise süt fiyatlarının yurt dışı fiyatlara göre yüksek olduğunu, ihracat pazarlarında son yıllarda görülen tıkanma ile süt sektöründeki büyüme yan yana geldiğinde piyasada arz fazlalığı oluştuğunu savunuyorlar. Sektörün her iki tarafının da kendi açılarından haklı gerekçeleri olması, soruna devletin müdahale etmesini zorunlu kılıyor. Et ve Süt Kurumunun daha aktif hale getirilerek süt piyasasında fiyatların düşmesine neden olan arz fazlasını çekmesi ve bu sütün ‘Okul Sütü’ örneğinde olduğu gibi yurt içinde tüketilmesine yönelik kampanyalar düzenlenmesi gerekiyor. Bu aslında bir ihtiyaç, çünkü piyasada arz fazlası olmasına rağmen Türkiye’deki kişi başına süt tüketimi ortalama değerlerin hala çok altında bulunuyor. Ayrıca süt tozu üretiminin artırılması da büyük önem taşıyor.

Yem fiyatlarında KDV oranının sıfırlanması, süt hayvancılığını hem haksız rekabet hem de hastalık yönünden tehdit eden kaçak canlı hayvan girişinin denetim altına alınması da üreticilerin acilen alınmasını bekledikleri önlemler arasında bulunuyor.”

Bir cevap yazın