29 Haziran 2021

Çevreci Belediye: Lüleburgaz Belediyesi!

luleburgaz-belediyesi-kavga

luleburgaz-belediyesi-kavga

Belediyeler, ofislerdeki kağıt tüketiminin yaygın olduğu kurumlar ve orta büyüklükte bir belediyede yılda yaklaşık 1,5 milyon kağıt tüketiliyor. Bu geleneksel yöntemler yerine, Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni (EBYS) tercih eden belediyelerde ise iş süreçleri hızlanırken, çevre koruma adına önemli adımlar atılıyor.

Bu kapsamda, enVision tarafından 2017’de gerçekleştirilen ‘En Yeşil Ofisler’ araştırmasının belediyeler kategorisinin sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, geniş bir coğrafyada yer alan toplam 30 belediye; EBYS’ye geçtikten sonra 7 bin 529 ağacın kurtarılmasını ve 37 milyon su tasarrufu yapılmasını sağlarken, 2 bin 128 ton karbondioksit salınımı ile 147 ton katı atık oluşumunu engelledi. Böylece genel toplamda 62 milyon adet A4 kağıdın çöpe gitmesi önlendi. EBYS ile iş süreçlerinde otomasyon sağlayarak, kağıt bazlı iş süreçlerini tam entegre dijital bir ortama dönüştüren ve En Yeşil Ofis listesinde yer alan belediyeler ise şöyle: Kartal Belediyesi, Altındağ Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Lüleburgaz Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Eyüp Belediyesi, Elazığ Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Sultangazi Belediyesi, Karatay Belediyesi, Ünye Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Batman Belediyesi, Artvin Belediyesi, Gölcük Belediyesi.

Rekorun sahibi Kartal Belediyesi EBYS kullanımı sayesinde gerçekleştirilen ‘kurtarılan ağaç’ sayısında Türkiye rekoru Kartal Belediyesi’nde. Kartal Belediyesi, EBYS ile iş süreçlerindeki tam otomasyon sayesinde 3 bin 632 ağacın kesilmesini önlerken, 18 milyon metreküp suyun israf edilmesini, 72 ton katı atık oluşumunu engelledi. Böylece 30 milyon adet A4 kağıdın çöpe gitmesi de önlendi. Kartal Belediyesi Başkanı Altınok Öz’e ‘En Yeşil Ofis’ plaketini CBKSoft Genel Müdürü Salih Kanlı sundu. Altındağ Belediyesi Başkanı Dr. Veysel Tiryaki de EBYS ile evrakla yürütülen iş süreçlerinin otomatik hale geldiğini, karar verme süreçlerinin hızlandığını, işlem kuyrukları ve tamamlanma süresinin kısaldığını, insan hatalarının ortadan kalktığını, kurum içi iletişim kanallarının daha iyi hale geldiğini belirtti. (BThaber)

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın