8 Haziran 2021

CEVAP VEREMEYEN BAKAN KABİNE DIŞI KALDI!

cevap-veremeyen-bakan-kabine-disi-kaldi

cevap-veremeyen-bakan-kabine-disi-kaldi

Cevap veremeyen Bakan kabine dışı kaldı! Başbakan Binali Yıldırım’ın dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından açıkladığı yeni kabinenin etkileri sürüyor. 

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun Meclis’te yaptığı konuşmalar, verdiği soru önergeleri ve gensoru ile bir çok konuda üzerine gittiği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’te kabine değişikliği kapsamında bakanlıktan alınarak kabine dışı kaldı.

Tüm bu gelişmeleri değerlendiren Gaytancıoğlu “Bakan verdiğim gensoru karşısında yaptığı konuşmada, söylediğim hiç bir şeye cevap veremedi. Kendisini ve Bakanlığı  20 aylık süreçte mercek altına aldım. Bakanın görevini ihmal ettiği, sorumluluğunun gereğini yerine getirmediği, Tarım Kredi Kooperatiflerinin zarara uğratılmasına göz yumduğu, bu nedenle tüm halkımızı ve özellikle de çiftçilerimizi mağdur ettiği gerekçesi ile verdiğimiz Gensoru kamuoyunun aydınlatılmasına yardımcı oldu. Ve herkes Türkiye Tarımının bu anlayış ile bir adım dahi ileri gidemeyeceğini anlamış oldu.” dedi.

Bakanın değişmesinden çok Tarım Politikasının değişmesinin önemli olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu ” Tarım ve Hayvancılık AKP İktidarı ile adeta çöküşe uğramıştır. Türkiye’nin bilimsel, tutarlı ve ithalattan yana değil üretimden yana politikalara ihtiyacı vardır ” dedi.

Yeni Bakan’ın Tarım’ı bilmediğini iddia eden Gaytancıoğlu; “Kendisi tıp doktoru. Tarım ve hayvancılıkta uzman olmayan bir bakanın başarı şansı düşük. Bugün itibari ile başa sarıyoruz. Bakan 2 ay tebrikleri kabul edecek. 3 ay boyunca brifingler alacak. Yine 3 ay reel sektörü tanıması, STK temsilcileri ile tanışması sürecek. Peki Çiftçi ne olacak? Çiftçinin dertleri ne olacak? Çiftçi yine kaderine terk edilecek.” dedi. “Türkiye gibi bir tarım ülkesinde, yeni tarım bakanı, bakan olduğunu televizyondan öğreniyorsa bu bile Tarıma ne kadar  değer bir göstergesidir.” diyen Gaytancıoğlu ” Tarım çok hassas bir konu işin ehline teslim edilmeli” dedi. Yeni Bakanı da takipte olacağını ifade eden Gaytancıoğlu “Tarımın iyi yönetilmesi ve üreticimizin yüzünün gülmesi için bizler üzerimize düşen görevi yapacağız. Tüm kamuoyu bilmelidir ki üreticinin hakkını sonuna kadar savunacağız.” dedi

ÇELİK’E 65 SORU ÖNERGESİ VE 1 GENSORU VERDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in 20 aylık bakanlığı süresinde kendisine 65 yazılı soru önergesi veren Gaytancıoğlu Haziran ayında Faruk Çelik için vermiş olduğu Gensoru ile Tarım Kredi Kooperatiflerindeki yoksuluğa dikkat çekmiş ve Bakan Çelik bu iddialara sessiz kalmıştı.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın