3 Temmuz 2021

BURADA DA KEPÇENİN ÖNÜNE DURACAK MISINIZ?

Saadet Partisi Edirne İl Mahalli İdareler Başkanı Sinan Tekin, Rüstem paşa Kervansarayının yanına inşaat yapılmasının Edirne'nin tarihine ve dokusuna zarar vereceğini ifade etti.

Saadet Partisi Edirne İl Mahalli İdareler Başkanı Sinan Tekin, Rüstem paşa Kervansarayının yanına inşaat yapılmasının Edirne’nin tarihine ve dokusuna zarar vereceğini ifade etti. Parti’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Edirne Belediye Başkanının ilk icraatının Kıymet teyze ile birlikte kepçenin önüne oturması ve inşaattan vazgeçilmesi için direnmesiydi. Bu kez de Belediye Başkanını Rüstem paşa kervansarayının yanında yapılacak denilen inşaata mani olmaya, gerekirse kepçenin önünde oturmaya davet ediyoruz.

Şehrimizin en büyük zenginliklerinden olan bu tarihi eserin yanında hafriyat yapılacağı,  çok katlı AVM yapılacağına dair duyumlar alıyoruz, diyen Sinan Tekin Saadet Partisi olarak belediyeye başvurarak bilgi istedik. Verilen cevapta ‘’yerin özel mülk olduğu, mülkiyet sahibince yapılacak yatırımlar imar mevzuatına uygun olarak malik tarafından yapılmaktadır’’ deniyor.

 Şimdi sormak istiyoruz;  

  1. Burada daha önce evler vardı ve kamulaştırıldı. O evler hangi amaçla kamulaştırılmıştı?
  2. Belediyenin kamulaştırdığı bu alan yıllardır otopark olarak kullanılıyordu.  Otopark olarak kullanılan bu alanın belediyenin borcuna karşılık satıldığını duyduk.   Şimdi de bu alana AVM yapılmak istendiği söyleniyor. Bu doğru mudur?
  3. Belediyenin burayı otopark kalmak şartıyla sattığı zannediliyordu. Satıştan sonra buranın imar durumunda bir değişiklik yapılmış mıdır? Yapılmış ise niçin ve ne karşılığı yapılmıştır?

Bir düzenleme yapılarak ve katlı bir AVM yapılması şehrimize, tarihimize ve şehir dokusuna yapılacak en büyük kötülüktür. Eğer endişe edilen durum var ise böyle bir yanlışlıktan dönmek için çağrıda bulunuyoruz. Kıymet teyze ile kepçenin önüne oturduğunuz gibi böylesine bir yanlışlığa mani olmak içinde Belediye Başkanımızı göreve davet ediyoruz.”

 

Bir cevap yazın