17 Nisan 2021

BUNLARI MUTFAĞINIZA SAKIN ALMAYIN!..

Bu ürünleri mutfağınıza sakın almayın

Bu ürünleri mutfağınıza sakın almayın

Bu ürünleri incelemeden mutfağınıza sakın almayın. Mutfak alışverişi yaparken en sık aldığımız ürünleri dikkatle sepetinize ekleyin.

Tavuk ürünleri çok kısa sürede bakteri ürettiğinden bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara neden olabiliyor. Bu nedenle ürünü alırken renginin normal, diri görünümlü olmasına, göğsüne bastırdığımızda esnek olup eski şeklini almasına ve kendine has kokusunun haricinde şüpheye düşürecek bir koku bulunmamasına, sulu ve gevşek bir görüntüye sahip olmamasına dikkat etmeli.

BALIK

Balık çok çabuk bozulma eğilimine sahip bir besin. Karnına parmağınızı bastırın. Eski formuna dönmüyorsa bayattır. Cildi gergin ve parlak, gözleri de canlı olmalı. Buğulu ve içe dönük gözlerden kaçının. Kafasından tutunca kuyruğu aşağı doğru değil, tavada durduğu gibi dimdik durmalı. Solungaçları pembe ve solungaç kapakları kapalı olmalı.

ET

Parçalara bölünmüş halde belirli kaplarda satılan etler, fazla sulu ve kanlı, aşırı yumuşamış, ezilmiş, renk değiştirmiş, doğal rengi dışında yeşil, sarı gibi renk değişimlerine sahipse bu tür ürünleri satın almayın.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın