22 Kasım 2020

Bulgaristan’dan koyun ithalatı için dur diyecek misiniz?

Bulgaristan’dan koyun ithalatı

Bulgaristan’dan koyun ithalatı için dur diyecek misiniz? CHP’li Gaytancıoğlu , Tarım Bakanı’na Ölümcül virüs PPRV’yi sordu.

Bulgaristan’dan koyun ithalatı için dur diyecek misiniz? Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, halk arasında koyun-keçi vebası olarak bilinen ve koyun ve keçilerde ölümcül bir virüs olan PPRV’yi gündeme getirdi.

Gaytancıoğlu, PPRV virüsünün Bulgaristan’ın baz bölgelerinde görüldüğü ve Türkiye’nin Bulgaristan’dan koyun ithal edildiği iddiası ile Tarım Bakanı Pakdemir’e, “Bulgaristandan Türkiye’ye ithal edilen koyunlarda PPRV virüsüne rastlanmış mıdır?” sorusunu yöneltti.

Halk arasında koyun-keçi vebası olarak bilinen ve koyun ve keçilerde ölümcül bir virüs olan PPRV virüsünün Bulgaristan’ın bazı bölgelerinde görüldüğü bilgilerine ulaşıldığını kaydeden CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bu bilginin 22 Haziran 2018’de AB resmi kaynaklarınca doğrulandığını hatırlattı.

Türkiye’nin 2010 yılından bu yana Bulgaristan dahil birçok ülkeden koyun ithal ettiğini ifade eden CHP’li Gaytancıoğlu önergesinde, TÜİK verilerine göre 2018’in Ocak-Mayıs döneminde Bulgaristan’dan 1.830 koyun ithal edildiğini öne sürdü.

Tüm bu gerekçeleri göz önünde bulunduran CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı’na yazılı olarak yanıtlaması istemiyle şu sorulara cevap istedi;

1. Bulgaristan’dan Türkiye’ye ithal edilen koyunlarda PPRV virüsüne rastlanmış mıdır?

2.Eğer bu virüs Türkiye’ye girdiyse yerli koyunlarımızı korumaya yönelik bir uygulamanız olacak mıdır?

3.Bulgaristan’dan koyun ithalatının durdurulması planlanmakta mıdır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim. 18.07.2018

Okan GAYTANCIOĞLU

EİRNE MİLLETVEKİLİ

Halk arasında koyun-keçi vebası olarak bilinen ve koyun ve keçilerde ölümcül bir virüs olan PPRV virüsünün Bulgaristan’ın bazı bölgelerinde görüldüğü bilgilerine ulaşılmıştır. Bu bilgi 22 Haziran 2018’de AB resmi kaynaklarınca doğrulanmıştır.

Türkiye 2010 yılından bu yana Bulgaristan dahil birçok ülkeden koyun ithal etmektedir. TÜİK verilerine göre 2018’in Ocak-Mayıs döneminde Bulgaristan’dan 1.830 koyun ithal edilmiştir.

Buna göre;

  1. Bulgaristandan Türkiye’ye ithal edilen koyunlarda PPRV virüsüne rastlanmış mıdır?
  2. Eğer bu virüs Türkiye’ye girdiyse yerli koyunlarımızı korumaya yönelik bir uygulamanız olacak mıdır?
  3. Bulgaristan’dan koyun ithalatının durdurulması planlanmakta mıdır?

Özellikle Kurban Bayramı öncesi konuyla ilgili olarak nasıl bir uygulamaya gidileceği ve bakanlığa iletilen sorulara verilecek cevaplar merak ediliyor.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın