28 Haziran 2021

Budak Çal Hayatını Kaybetti! Son Dakika!

budak-cal-hayatini-kaybetti-son-dakika

budak-cal-hayatini-kaybetti-son-dakika

Budak Çal Hayatını Kaybetti! Son Dakika! Lüleburgaz’ın en sevilen isimlerinden, kent kültürünün gelişimindeki en önemli isimlerden K. Budak Çal koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Lüleburgaz’da koronavirüs nedeniyle vefat eden isimlerden biri de Budak Çal oldu. Tüm Lüleburgaz halkı tarafından sevilen ve saygı duyulan Budak Çal’ın vefatı kent halkında derin üzüntü yarattı.

Covid-19 hastalığına yenildi

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli de Budak Çal’ın vefatını şu sözlerle paylaştı: “Hepimizin üzerinde büyük emeği olan çok değerli ağabeyim Budak Çal’ın Covid-19 hastalığına yenik düşerek aramızdan ayrıldığını az önce derin bir üzüntüyle öğrendim.

Kentimizin kültür sanat iklimine büyük katkıları olan ve herkesin sevgisini kazanan sevgili ağabeyime Allahtan rahmet, kederli ailesine ve Lüleburgaz halkına başsağlığı dilerim. Seni unutmayacağız.”

Budak Çal kimdir?

5 Aralık 1936 yılında Lüleburgaz’da doğdu. Annesi Udi müzisyen, bestekâr Aşkiye Çal, Babası Eczacı ve tiyatro sanatçısı Neşet Çal’dır. İlköğrenimini İnönü İlkokulu’nda (Kocasinan) orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. 1958–1959 öğrenim yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’ne girdi. Hukuk Fakültesi 3. sınıfta öğrenimini bırakmak zorunda kaldı. 1962 yılında Öğretmen Günsel Çal ile evlendi. 1965 yılında yedek subaylık eğitimi için Sivas’ta er eğitim tugayında eğitim gördü. Daha sonra Malatya-Arapkir-Eğnir’de iki yıl süre ile yedek subay olarak öğretmenlik yaptı.

Askerlik dönüşü Babası Neşet Çal’ın ölümü üzerine baba mesleği olan eczacılıkta kardeşi eczacı Atak Çal ile çalışma hayatını sürdürdü. Emekli olup Lüleburgaz’da hayatını sürdürmeye devam etti.

Budak Çal aileden de gelen yetenek ve özellikleriyle Lüleburgaz’da 60 yıllık bir tiyatro çınarıdır. Babası Neşet Çal’ın, annesi ile birlikte 1928 yıllında başlattığı tiyatro sanatının 1960‘lı yıllardan itibaren Lüleburgaz’da duayeni olmuş, gerek oyunculuğu, gerek yönetmenliği ile Lüleburgaz tiyatro tarihinde ilk sırayı almayı hak etmiştir.

Yüzlerce oyuna yönetmen ve oyuncu olarak imza atan Çal, İlk tiyatro çalışmasını okuduğu Galatasaray Lisesi’nde 1957 yılında “Alev” oyununun dekorlarını yaparak gerçekleştirmiştir. 1962 yılında Eşi Günsel Çal’la birlikte, Babaeski Ortaokulu tiyatro faaliyetlerini, Babaeski Halkevi ile birlikte 1970 yılına kadar sürdürmüştür. Bu çalışmalarda Öğretmen Ragıp Sökmener’in önemli desteğini görmüştür.

Babaeski’deki çalışmalar aralıklı da olsa günümüze kadar sürdürülmüştür.

Lüleburgaz’daki çalışmalar yoğunluk olarak 1970 yılında başlamıştır. 1965–70 yıllarında Lüleburgaz Lisesi’ndeki, 1969-70 yıllarında Kepirtepe’deki tiyatro faaliyetleri, aynı yıllarda Havsa ortaokulu ve Alpullu Lisesi’ndeki çalışmalar Budak Çal’ın yönetmenliğinde yapılmıştır. 1965–2010 yılları arasında Lüleburgaz’daki İlkokullara yönetmenliğiyle sayısız defa katkıda bulunmuştur.

1970 yılından günümüze Lüleburgaz’da Halk Eğitim Merkezi’nde. ADD, CHP, Lüleburgaz Belediye, Babaeski Belediye, Babaeski ADD, Babaeski yerel gündem 21, Babaeski Yüksek Okulu’nda tiyatro çalışmalarını hem oyunculuk, hem de yönetmenliği ile ayakta tutmuştur.

1970 yılından itibaren Lüleburgaz musiki korolarında korist ve sahne düzenleyicisi olarak 50 yıl görev almıştır. Yaşamının en acılı günlerini ise 12 Eylül döneminde yaşamıştır. Özellikle 1983’teki Pınarbaşı Oyunu’nda “Mimik ve Mizansenle Komünizm propagandasından” aylarca yargılanmadan tutuklu kalması ülkemizin acı gerçeklerindendir.

Tiyatronun yanında iyi bir sporcu da olan Budak Çal, Galatasaray futbol kulübünün amatör ve genç takımlarında futbol oynamış, 1949 yılından 1955 yılına kadar Lüleburgaz’ın Yeşilova takımında, 1955’ten 1958 yılına kadar Lüleburgaz Adalet Kulübü’nde futbol oynamıştır.

Ne yazık ki bugün, 11 Ocak 2020’de üzüntülü bir haberle sarsıldık. Tiyatrodaki oyunculuğu, yönetmenliği, oyun yazarlığı sahne düzenindeki her türlü teknisyenliği, ustalığı, sporculuğu, müzik severliği, yardımseverliği ile hiç ama hiç unutamayacağımız sevgili ağabeyim ve biricik dostum Budak Çal’ı kaybettik. Bu kentin bilge ağabeyi olarak ışıklar içinde uyuman dileğiyle. Ali Arslan

Bir cevap yazın