3 Temmuz 2021

BU ÖZEL YILIN MİSYONU VE AMACI NE?

Lüleburgaz Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Özkan 2016 Kadın Yılı Tanıtım Toplantısı’nda ‘Kadın Yılı Misyonu’nu ifade etmeden önce neden turkuaz rengin seçildiğini şu sözlerle anlattı: “Bu akşam siz bu salona gelene dek bir renkle çağırdık sizi ve kapıdan girdiğiniz andan itibaren bir renkle karşıladık. Hayata gözlerimizi açtığımız an renklerle tanışıyoruz. Ana kucağına verildiğimiz an başlayan yaşam mecramızda annemizin gözbebeğinin rengi, saçlarının rengi kazınıyor hafızamıza ve daha gökkuşağının o muhteşem görüntüsünü görmeden bizim için seçilmiş renkler erkek çocuksak mavi, kız çocuksak pembeyle sarmalanıyor yaşamımız. Yani renklerin insan yaşamında fizyolojik ve psikolojik etkilerinin olduğu artık bilimsel verilerle de desteklenen bir gerçek. Bütün bunların farkında olarak biz de bu yılın bir rengi olmalı diye düşündük. Renklerle ilgili biraz araştırdığımızda turkuazın cinsiyetsiz en insani renk olduğunu fark ettik. Değişimin ve dönüşümün sembolü. Renkli bir sembol düşündüğümüzde de madem değişimden söz ediyorduk, fular ve benzeri aksesuar niteliklerinin ötesinde bir anlam taşısın diye düşünerek turkuaz kuşak olmasına karar verdik. Çünkü biz aynı zamanda yeni kent değerlerini oluşturmak diye bir misyon üstlenmiş Turkuaz Kuşak Kadınlardan söz ediyorduk.”
Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Özkan 2016 Kadın Yılı Misyonu’nu,  “Herkes için temel bir hak, uygar bir toplumu yaratmak ve demokrasiyi geliştirmek için gerekli bir ‘değer’ niteliğinde olan, kadın-erkek eşitliğini hayata geçirecek, ekonomik, politik, sosyal ve kültürel yaşamın her alanında etkili bir biçimde uygulanmasına liderlik etmek. Amacımız da toplumsal cinsiyet eşitliğini yaratan iklimi sürdürülebilir kılacak sistemi kurmak, Kadını hayatın tüm alanlarında güçlendirmek, Kadın özgü stratejiler geliştirmek.” ifadeleriyle açıkladı.
Kevser Özkan konuşmasının sonunda, “Bizim hep birlikte bir hayalimiz var, yaşamaktan mutlu olduğumuz kenti yaratmak!.. Yaşamaktan mutlu olduğumuz dünya için bir adım atmak!..” dedi.

İnsana dair şeyler bitmesin
Çivi sunumunu şu ifadelerle sonlandırdı: “Lüleburgaz’da kadın sokakta özgürce dolaşabiliyor 9-8’lik ritimlerle istediği gibi oynayabiliyor. Sahnede, kürsüde olanlar, sanat üreten ve işini yaparken süpürgesine çiçek bağlayan kadınlarımız var. Bize 8 Mart hazırlığı yürüttüğümüz toplantıda çok değerli fikirler geldi. Orada ‘Neden Kadın Yılı olmasın?’ dedik ve bu meclis gündemine geldi. Meclis üyelerimizin oy birliğiyle 5 Mart 2015’te, 2016 Kadın Yılı ilan edildi. Biz buradayız, kadın yada erkek olsun insan olduğu sürece insana dair şeyler hiç bitmesin…”

Bir cevap yazın