4 Temmuz 2021

BEYNİNİZ ERKEN YAŞLANIYOR!

Bilim adamları yaptıkları araştırmalar neticesinde 10 yıldan fazla süreyle vardiyalı olarak çalışanların beyinlerinin yaşlandığını ortaya koydu. Hem de 6,5 yıl… 

Araştırmaya yarısı bir işiçiyıl boyunca en az 50 gün vardiyalı çalışan 32-62 yaşındaki 3 bin kişi katıldı. 10 yıl süren  araştırmada katılımcıların hafıza ve dikkat becerileri ile tepki süresi 3 kez değerlendirildi.

 Gece çalışanların bilişsel becerileri de düşüyor

Uzmanlar 32-62 yaş aralığında 3 bin kişinin katıldığı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaştı. Daha önceki  vardiyalı çalışanlar üzerinde yapılan araştırmalarda görülen ülser, kalp-damar ve kansere erken yaşlanma da  eklendi. Elde edilen verilere göre, en az 10 yıl vardiyalı ve özellikle de gece çalışanların bilişsel becerisinin  düştüğü, beynin ortalama 6,5 yıl yaşlandığı ortaya çıktı. Ayrıca bilişsel becerilerdeki gerileme etkilerinin çalışma hayatının sona ermesinden sonra en az 5 yıl daha devam ettiği saptandı. Aynı araştırmada bilişsel becerilerdeki gerilemeyi önlemek için de çalışma saatlerinin düzenli olması ve sağlık kontrollerinin her daim yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın