28 Haziran 2021

Başkan Murat Gerenli’den Ermenistan’a kınama!

baskan-murat-gerenliden-ermenistana-kinama

Başkan Murat Gerenli’den Ermenistan’a kınama! Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Ermenistan’ın Güvenlik Konseyi kararlarını hiçe sayarak sergilediği işgalci tutum ve çıkan savaşla ilgili mesaj yayınladı.

Başkan Gerenli yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ermenistan’ın uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayarak Azerbaycan’a düzenlediği ve sivilleri hedef alan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

400 ‘ün üzerinde hedef vuruldu

Azerbaycan Ermenistan Savaşı hakkında 28 Eylül itibariyle yaşanan son gelişmeler yakından takip ediliyor. Alınan bilgilere göre, Azerbaycan kuvvetleri siha ve füzelerle 400’ün üzerinde hedefi ateşe tuttu. Ermenistan ordusuna ait 10 hava savunma sistemi ve 20 zırhlı araç imha edildi. Azerbaycan bazı üs bölgelerinde kontrol sağladı. Cephe hattında şiddetli çatışmalar hala devam ediyor. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Dağlık Karabağ bölgesi yaklaşık 30 yıldır Ermenistan tarafından işgal edilmişti. Azerbaycan’da kısmı seferberlik devam ediyor.

Ermenistan yurt dışından asker getirtiyor

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmalardaki kayıplar hakkında henüz bilgi verilmedi. Ermenistan’ın havan topu saldırılarında 25’in üzerinde sivilin hayatını kaybettiği iletildi. Ermenistan yurt dışından paralı askerler getiriyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan’ın bu tutumu karşısında, “Ermenistan saldırısını derhal durdurmalı. Ermenistan yurt dışından getirdiği paralı askerleri, teröristleri geri göndermelidir. Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarını boşaltmalıdır. Böylece ateşkesin, barışın ve istikrarın önü açılmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Uçak seferleri durduruldu

Azerbaycan, Türkiye dışındaki ülkelere yapılan uçak seferlerini durdurduğunu açıkladı. Talış Köyü etrafındaki bazı bölgeler Azerbaycan ordusu tarafından başarıyla ele geçirildi ve Ermeni güçleri bölgeden geri çekildi. Azerbaycan kuvvetleri füze ve toplarla karşı atış yapmaya devam ediyor. Ermenistan ordusunu bu ağır atışlar karşısında ağır kayıplar verdiği ifade ediliyor.

Kendi askerine karşı silah kullanma yetkisi

Alınan bilgiye göre son 24 saatte ölen Ermeni asker sayısının 50’nin üzerinde olduğu öğrenildi. Ölen askerlerin içinde Suriye ve Ortadoğu’dan getirtilen paralı askerlerin de olduğu bilgisine ulaşıldı. Azerbaycan Basın Servisi dünyayla çok önemli bir bilgiyi paylaştı. Ermeni ordusundan alına istihbarata göre Ermenistan ordusu, askeri komuta heyetine kendi askerine karşı silah kullanma yetkisi verdi.

Bir cevap yazın