4 Temmuz 2021

BAŞKAN HALEBAK ‘AŞK’I ANLATTI

Türkiye Bilişim Derneği’nin Kadir Has Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediği 8. İstanbul Bilişim Kongresi 26 Kasım’da başladı. 8. İstanbul Bilişim Kongresi’nde bilişim firmalarının yanı sıra, projeleriyle Lüleburgaz Belediyesi, Fatih Belediyesi, Ümraniye Belediyesi ve Tuzla Belediyesi de yer aldı.

Lüleburgaz Belediyesi tarafından 8. İstanbul Bilişim Kongresi’nde Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın beğeni toplayan konuşması ve kongrede yaşananlar tüm detaylarıyla şöyle anlatıldı:

8. İstanbul Bilişim Kongresi’nin açılış konuşmasını Organizasyon Yürütme Kurulu Başkanı Süleyman Yazıcı yaptı. Yazıcı’nın ardından kürsüye gelen Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tosunoğlu, şehirlerde yaşayan insanların sorunlarının bilişim teknolojileriyle azaltılabileceğine değinerek, çalışmaların temelinde insan odaklı olunduğu takdirde projelerin başarıya ulaşacağını belirtti.
Tosunoğlu’nun ardından Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş’in yerine İzzet Gökhan Özbilgin, Kadir Has Üniversitesi Dekanı Dr. Şirin Tekinay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Coğrafi Bilgi Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Bayraktar bilişim sektörünün önemine değindiler.

Dijital Gelecek ve Şehirler
Kongreye davetli konuşmacı olarak katılan Türk Telekom CEO’su Paşa Yaşar, veri elde etmenin, elde edilen veriyi kullanabilmenin, veriye dayalı ekonominin, erişim alt yapılarının etkin kullanımın, verilerin işlenebilmesinin, kamu ve ticaret şirket verilerine erişimin, veri sunumu yapan dijital alanları üretmenin, verinin uygulama geliştiricilerine açılmasının, makineler arası iletişimde veriye erişimin, önemine dikkat çekti. Paşa Yaşar ayrıca firmaların tıpkı Google’ın yaptığı gibi elde edilen verileri satılabilir hale getirilmesi için çalışmalar yapmalarının daha yararlı olacağını söyledi. Yaşar, Dijital Şehir olmanın temel adımları olan insan, yer, enerji, ekonomi ve alt yapının önemine de değinerek konuşmasını sonlandırdı.
Konuşmaların ardından 8. İstanbul Bilişim Kongresi’ni destekleyen kurumlara ve kurumsal sponsorlara plaketler verildi.

Belediye Başkanları Akıllı Şehirleri Tartıştı
Panel’in ikinci bölümünde, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Balaban’ın moderatörlüğünde Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can Akıllı Şehirler başlığı altında gerçekleştirilen projeleri açıkladılar.

Başkan Halebak “A.Ş.K.”‘ı Paylaştı
Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak konuşmasında AŞK projesinden bahsetti. Diğer belediye başkanlarının konuşmalarında aktarılan bilgilere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Halebak AŞK projesinin önemine şu ifadelerle değindi: “Akıllı Şehir denildiğinde şehirle kırsal kesim arasındaki ayracı iyi tanımlamalıyız. Şehirler bilgi, sanat ve kültür üretir. Eğer bunları yapamıyorsa kalabalık insan topluluklarının yaşadığı yerlerdir sadece.  Alt yapıları, asfaltları, kanalizasyonları mükemmel yapabilirsiniz hatta tüm binalar akıllı olabilir. Ancak bir kentin insanları o kentte yaşamaktan mutlu değilse, yani yaşadığı kente aidiyet duygusunu hissetmiyorsa o zaman yaptıklarınızın bir önemi yok. İnsanlar ortak alanda ve bir arada nasıl paylaşımlarda bulunabilecekler, onları ilgilendiren neler olduğunu nasıl bilecekler ve bundan nasıl faydalanacaklar? Biz bu temel sorunları gelecekte belediye yönetimleri nasıl aşabilir sorusunun cevabını düşündük. Projemiz Lüleburgaz açısından bakılınca lüks bir proje ve dünyadaki kentlere baktığımızda da önemli bir proje.”

İnsan olarak birinci önceliğin güvenlik ve sağlık olduğuna dikkat çeken Başkan Halebak, “Özellikle bu konu çok hassas. Ve veriler şunu gösteriyor ki herhangi bir acil durumda polisi ve itfaiyeyi aradığımızda, doğduğumuzdan beri yaşadığımız adresi vermekte zorlanıyoruz. O zaman bunların daha rahat çözülebilmesi için, internet üzerinden veya cep telefonları üzerinden yürütülmeden, neden hemen kapıların ardında sabit bir pencere kullanılması fikri buradan doğdu. Bu projeyle herhangi bir saldırıya uğradığınızda, sağlık sorunu yaşadığımızda tek düğme yeterli. Acile butonuna bastığınızda ambulans hemen yöneliyor ve bu aşamada sağlık bilgileriniz hemen o araca yükleniyor, itfaiyeye bastığınızda evin tüm planı, yangının doğabileceği yerler evin planı yine o araca yükleniyor. Ve bu işlemler hiç konuşmadan, adres belirtmeden hizmetin size gelmesini sağlayacağınız işlemler. Ayrıca, belediyenin bütün iş ve işlemlerini bu proje üzerinden yürütebilirsiniz. Sosyal kısmına geldiğinizde hastaneye randevu almaktan tutunda kentteki etkinlikler, nöbetçi eczaneler, su siparişi, haberler, taksi çağırma ve benzer tüm imkânlara ulaşabilirsiniz. Bunun devamını bilgi işlem teknolojileriyle uğraşanlar dolduracak. Benim baktığım taraf halkın ihtiyaçlarını karşılamak nasıl faydalanacağını sağlamak” dedi.

A.Ş.K.’la Herşey Mümkün…
Başkan Emin Halebak konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Ayrıca kişisel özellikler yani ilgi alanınızı belirleyebiliyorsunuz. Futbol, opera, satranç, briç neyse ihtiyacınız o size ulaştırılacak. Siz ne istiyorsanız tek tuşla ulaşmanız mümkün. Belediye hizmetleri ve en önemlisi kentle ilişkiyi kurabilecek her şeyi bu sistem üzerinden yürütebilmek mümkün. Biz bunun adına ‘Akıllı Şehir Kullanıcısı’ dedik. Baş harflerinden de aşkı oluşturduk projenin adı ‘AŞK’. İlk önce gönüllülerle yaptık. Şu an proje ortaklarımızla çalışmalarımız devam ediyor. Sürekli bir sonraki adımı değerlendiriyoruz. İlk aşamada 100 tane bağladık, şimdi 1000 tane hedefliyoruz. Sonraki hedefimiz de Lüleburgaz’daki tüm evlerde AŞK’ın bir parçasının olmasını sağlamak ve o evlerde yaşayan tüm insanların belediyeyle ve tüm kentle olan sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmek. Yani gerçek anlamda sosyal kent oluşturmak, bir araya gelmek, ihtiyaçları karşılamak, gereklilikleri yerine getirmek ve mutlu bir şekilde eve dönmek. Bu AŞK sayesinde mümkün. Hatta bu proje geliştirildiğinde güvenlik, sağlık eğitim gibi tüm ihtiyaçların üst düzeyde karşılanması ve hayatın daha da kolaylaşması, konforun artması da kaçınılmaz. Akıllı Kentleri yönetebilmek bütün değişkenleri bunun üzerinden takip etmekle olacak. Bizim projemiz bu. Ümit ediyorum ki diğer belediyeler bunu kullanırlar hatta yurt dışında da bu kullanılır. Ben bugün sizlerle AŞK’ı paylaşmak istedim Lüleburgaz’daki mutlu insanların sevgi ve saygılarını sunuyorum.”
Başkan Emin Halebak’ın konuşmasının ardından salondaki tüm katılımcılar beğenilerini uzun süre alkış tutarak ifade ettiler. 8. İstanbul Bilişim Kongresi’nin moderatörlüğünü yürüten İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Balaban da Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’a, ‘Teknolojiyle aşkı birleştiren çok güzel bir proje gerçekleştirilmiş, sizi kutluyorum’ diyerek teşekkür etti.

Türkiye Bilişim Derneği ile Kadir Has Üniversitesi’nin düzenlediği 8. İstanbul Bilişim Kongresi dün sona erdi.

Bir cevap yazın