7 Haziran 2021

BAKAN TÜFENKÇİ EDİRNE’DE!..

bakan-tufenkci-edirnede

bakan-tufenkci-edirnede

Bakan Tüfenkçi Edirne’de! Edirne’ye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin Yunanistan ve Bulgaristan’a açılan sınır kapılarında incelemelerde bulundu. Bakan Tüfenkci, inceleme sırasında yurtdışından giriş yapan vatandaşların ve yurt dışına çıkan TIR sürücüleri ile yüz yüze görüşerek şikâyet ve isteklerini dinledi.

Edirne’de gezi ve incelemelerine İpsala ilçesinden başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Edirne Valisi Günay Özdemir, Keşan Kaymakamı ve İpsala Kaymakam Vekili Nuri Özder, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe ve İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman ile protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Çeltik Önemli Bir Tarım Ürünü

İncelemeler sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkçi, Gümrük Bakanlığı olarak Tarım Bakanlığı ile ortak çalışmalarının da olduğunu belirterek; “İpsala hem sınır bölgemiz hem de tarım bölgemiz. Burada çeltik çok önemli bir tarım ürünü. Biz Tarım Bakanlığı ile birlikte çalışan bakanlığız. Onlar üretimi planlıyor, biz ticaretini planlıyoruz. İnşallah bu sene temellerini atacağımız lisanslı depoyu, burada da hayata geçireceğiz. Lisanslı depoculuk çok önemlidir. Lisanslı depoda, çeltiğin sağlıklı şekilde depolanmasını sağlıyoruz ve ürün kaybını önlüyoruz. Yine köylümüzün bu depoya getirdiği ürünün kira bedelini devlet ödüyor” dedi.

Yerinde Görmek İstedik

İpsala Sınır Kapısı’nda yılsonu itibariyle yenileme çalışmalarının yapılacağını söyleyen Bülent Tüfenkci; “Müsteşarlarımızla birlikte Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapımızı yerinde inceleyip, varsa bir sıkıntı neler yapılabileceğini yerinde görmek istedik. Özellikle gurbetçi girişleri nedeniyle kapımızda herhangi bir tıkanıklık olup olmadığı konusunda bilgiler almak istedik. İpsala Sınır Kapımızı biz yeniden modernize ediyoruz. Yeniden yapacağız. Onunla ilgili proje ihalesi yapıldı. 2017 yılının sonuna doğru proje ihalesinin süresi bitecek. 2018 başında da inşa başlayacak. İpsala Sınır Kapısı, Yunanistan’a açılan bir kapımız. Burada biz ne kadar modern bir kapı yaparsak yapalım, Yunan tarafının da aynı modernlikte bir kapı yapması lazım. Karşı tarafta alan biraz daha küçük. Biz hem ihracatımızı arttırmak, hem de yolcularımızın yoğun şekilde girişlerini rahatlamak için bu kapıyı tekrardan yenileyeceğiz. Şu an itibariyle yolcu giriş çıkışında herhangi bir yoğunluğumuz yok. TIR girişlerinde Yunan tarafından kaynaklanan bir takım sıkıntılar olduğunu öğrendik. Bu konuyu Yunan tarafı ile de görüşüp, hızlı bir şekilde ürünlerini teslim etmesini istiyoruz. Bu kapılarda ekstra bir bekleme olmasını istemiyoruz. Biz ticareti büyütmek istiyoruz“ şeklinde konuştu.

Vatandaşlarımız Kapılarda Beklemediklerini İfade Ettiler

İpsala’daki incelemelerinin ardından Edirne’ye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kapıkule Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulunarak gurbetçi vatandaşlar ve TIR sürücüleri ile sohbet edip istek ve şikâyetlerini dinledi.  Bakan Tüfenkci yaptığı konuşmada; “Gurbetçi vatandaşlarımız gerçekten gümrük girişlerinde, Kapıkuleye girişlerinde çok memnunlar ve uzun süre beklemediklerini ifade ettiler. İpsala’da da bu memnuniyetleri ifade edildi, gümrüklerdeki uygulamalardan dolayı. Hizmete soktuğumuz taşıt ön beyan sistemiyle beraber özellikle bu sistemi kullanan sürücülerimizin çıkışlarının 30 saniye gibi kısa bir sürede yapılmasını yerinde görmemiz, müşahede etmemiz önemliydi. Yine kapılarda biliyorsunuz artık kayıt altına alınmayı kaldırıyoruz, taşıt plaka okuma sistemini getiriyoruz. Bunun örneğini ve testini İpsala’da yaptık. Başarı ile çalıştığını gördük. Şimdi bu Kapıkule ve diğer kapılarımızda da taşıt plaka okuma sistemini hayata geçiriyoruz. İhaleleri ve altyapı çalışmaları bitti. Şimdi bu sistem kurulum aşamasında. Bununla beraber bu girişlerin çok daha hızlandığını göreceğiz” dedi.

Kapıkule’deki incelemelerinin ardından Bakan Tüfenkci, bir restoranda Edirne Ticaret, Borsa ve Esnaf Odaları Başkanları ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. Kapıkule’deki incelemelerinde Edirne Valisi Günay Özdemir, Trakya Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak ve diğer yetkililer de Bakan Tüfenkci’ye eşlik etti.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın