7 Haziran 2021

AYÇİÇEĞİNDE REKOLTEDE ARTIŞ BEKLENİYOR!

ayciceginde-rekoltede-artis-bekleniyor

ayciceginde-rekoltede-artis-bekleniyor

Ayçiçeğinde rekoltede artış bekleniyor! CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Trakya’da başlayacak olan ayçiçeği hasadı ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. 

Çukurova Bölgesinde hasadın başladığını belirten Gaytancıoğlu, “Bahar dönemindeki yağışlar dolayısıyla buğdayda olduğu gibi ayçiçeğinde de rekoltede artış bekliyoruz. Ancak ayçiçeği üreticisinin buğday üreticisi gibi mağdur edilmemesi için fiyatın ton başına 2 bin liranın üzerinde olması gerekmektedir.” dedi.

Ülkemizde yağlık ayçiçeğinin %47’lik bir kısmının bölgemizde üretildiğini ifade eden Gaytancıoğlu, “Çiftçimiz zor koşullarda üretmekte ancak emeğinin karşılığını alamamaktadır.” diyerek Türkiye’nin üretim potansiyelini kullanamadığını vurguladı. Hasatla birlikte piyasada oluşan fiyatların oldukça düşük kaldığına dikkat çeken Gaytancıoğlu “Bunun yanı sıra yağlı tohumlardaki üretim maliyetleri oldukça yüksek ve dış pazar fiyatlarıyla rekabet edilmesi mümkün değil. Türkiye’nin yağlık ayçiçeği kırma kapasitesi 1-1,5 milyon ton seviyesinde iken, hammadde yetersizliği ve ithal ham ayçiçek yağı ile rekabet edilememesi nedeniyle bu kapasitenin ancak  % 50’lik bir kısmı kullanılmaktadır.” dedi.

Dünyada ayçiçeği yağını en çok kullanan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu artan nüfus ve kişi başına artan tüketim neticesinde kendi yağ tüketimimizi karşılayamadığımızı ve bu yağ açığının ithalat yolu ile karşılandığını belirterek “Maalesef  Türkiye bu potansiyeline rağmen ithalatta petrolden sonra en fazla parayı ayçiçeği ‘ne ödüyor. Her yıl iki milyon ton civarında ayçiçeği yağı ithal ediyoruz. Oysa kendi çiftçimizi daha çok destekleyerek bunu biz üretebiliriz. Dolar sürekli yükseliyor. Biz kendi çiftçimizden esirgediğimiz parayı resmen başka ülkelerin çiftçilerine veriyoruz” diyerek Türkiye’nin potansiyelini kullanmasının gerekliliğinivurguladı.

TRAKYA BİRLİK ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKMALI

Tarım Birlikleri arasında en fazla ayçiçeği alımı yapan kuruluşlardan biri olan Trakya Birlik ile ilgili de konuşan Gaytancıoğlu; Bir çiftçi kuruluşu olan Trakya Birliğin piyasaya müdahil olarak üreticilerin mağdur olmalarının önüne geçmesi gerektiğini söyledi. Trakya Birliğin ayçiçeği piyasasını özellikle 2010 yılından sonra uyguladığı politikalarla adeta özel sektöre terk ettiğini iddia eden Gaytancıoğlu“2010 yılından bu yana Trakya Birlik yapı yasada geç fiyat açıklamış, ya da düşük fiyat açıklayarak piyasayı özel sektöre terk etmiştir. Bu yıl Trakya Birliğin üreticiden yana bir tavır almasını ve üreticiye sahip çıkmasını bekliyoruz.” dedi

Trakya Birliğin ana sözleşmesinde yazılı bulunan “piyasaları düzenleme, üretici ve tüketicileri koruma” iddialarını yitirdiğini de ifade eden Gaytancıoğlu “Bir  dönem ortak sayısı 150 bin olan Trakya Birliğin yanlış politikalarla yönetilmesi sonucu bugün ortak sayısının  40 binlere düştüğünü görüyoruz. Trakya Birlik çiftçiye sahip çıksaydı bugün bu tablo oluşmazdı.Çiftçilerimiz Trakya Birlik’ten kendilerini korumasını ve desteklemesini beklemektedir. “ dedi.

AKP iktidarı boyunca tüm tarım ürünlerinde fiyatların gerilediğini söyleyen Gaytancıoğlu “AKP Türk Tarımını sürekli geri  götürmüştür. Bu da üreticinin toprağından ve köyünden kopmasına neden olmuştur.” dedi. CHP iktidarında nitelikli ve tutarlı bir tarım politikası uygulayacaklarını belirten Gaytancıoğlu çiftçinin maliyetleri doğru tespit edilerek,tarım ürünlerinin fiyatlarının 1 yıl önceden açıklanacağını söyledi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın