30 Kasım 2020

AVM ülkesi olduk!

avm-ulkesi-olduk

AVM ülkesi olduk! CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2019 Yılı Bütçe Sunumunda, Plan ve Bütçe Komisyonunda konuştu.

AVM ülkesi olduk!CHP’li Gaytancıoğlu, “Hükûmetinizin önceliği sürekli müteahhitlik ve inşaat sektörü oluyor, AVM’ler oluyor. Son on üç yılda AVM sayısı yüzde 288 artmış, siz parayı yatırımlara değil tüketime ayırmışsınız. Dış borç 480 milyar dolar; insanlar işsiz, yatırım yok, sanayi yok, bacası tüten fabrikalar ya küresel sermayeye geçmiş ya da kapanmış.”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuşmasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanına şu soruları yöneltti; “Keşan Gıda Organize Sanayi Bölgesi, “Her şeyi hazır.” denilmesine rağmen neden faaliyete geçmiyor? KOSGEB aracılığıyla KOBİ finansman destek kredi programı kapsamında firmalara verdiğiniz kredilerde geri dönüşler nasıldır? Tarıma dayalı sanayinin Türkiye ekonomisindeki yeri çok önemlidir.

Bakanlık olarak tekstil sanayisinde yerli pamuk, bitkisel yağ sanayisinde yerli ayçiçeği ve soya, yem sanayisinde yerli buğday, arpa, mısır, soya üretimine yönelik bir çalışmanız var mıdır?

TÜBİTAK ilk kurulduğu yıllarda siz kurumun içine FETÖ’cüleri yerleştirmeden önce Türkiye’nin yüz akıydı. TÜBİTAK bünyesindeki projelerde yerliliği ve millîliği ön plana çıkarmak için yerli tohum ıslah çalışmalarına ne kadar kaynak ayırıyorsunuz? Antarktika Bilimsel Araştırma Programı ve Bilim Üssü Projesi kapsamında somut olarak neler yapılmaktadır?

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın