3 Temmuz 2021

ATATÜRK’ÜN KIRKLARELİ’NE GELİŞİ

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişinin 85. Yılı düzenlenen törenle kutlandı.

20 Aralık Pazar günü Atatürk’ün Kırklareli’ne Gelişinin 85. Yıldönümü Kutlama Töreni, Vilayet Meydanında, Atatürk Anıtı önünde ve Atatürk Anıtı önünden İstasyon Caddesine kortej ve Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleşen programla kutlandı.
Törenler, Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önüne saat 14.00’de Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunumu ile başladı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, kutlama programına katılan kortej İstasyon Caddesi boyunca önlerinde dev Türk Bayrağı ile birlikte yürüyüş yaptı.
Programın ikinci kısmı ise Halk Eğitim Merkezinde devam etti.
Burada ki program da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu yaptı.

Trenin kapısı açıldı ve…

Kesimoğlu, 85 yıl önce 20 Aralık 1930 Cuma günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ne geldiğini ifade ederek,” O gün Kırklareli tren garına bir tren yanaştı. Etrafta coşkulu heyecanlı Kırklareli halkı vardı. Çünkü o tren içerisinde herkesin tanımak istediği, herkesin görmek ve dokunmak istediği bir lideri getiriyordu. Tren durdu. Aynı zamanda Kırklareli’nde zamanda durdu. Çünkü o Mustafa Kemal bütün Kırklarelililerin yüreğinde nakış nakış işlenmiş bir isimdi. Trenin kapısı açıldı, o güleç yüzü ile, özgüveni yüksek, o çelik bakışları ile halkın içine karıştı. Biz Kırklarelililer Mustafa Kemal’i o gün ilk kez gördük. Mustafa Kemal’i tanımak onu görmek değildir. Aynen O’nun değdi gibi. Biz Atatürk’ü o gün ilk ve son kez gördük. Ama O bizim yüreğimizde defalarca geldi ve bir daha da hiç gitmedi.”dedi.

Kırklareli Belediye Başkanlığı

 

Bir cevap yazın