29 Haziran 2021

Asgari ücrette büyük kayıp!

asgari-ucrette-buyuk-kayip

Asgari ücrette büyük kayıp! Dövizde son 1 yılda yaşanan yükselişin, asgari ücretlere yansımasının da olumsuz olduğunu kaydeden Saadet Partisi Ekonomi Komisyonu Başkanı Selim Tekin,  “Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret, son yıllarda gerileme göstermiş ve özellikle döviz bazında erimiştir. Türkiye, aylık asgari ücrette, 2004 yılında 23 Avrupa ülkesi arasından 12. sırada yer alırken bugün 27 Avrupa ülkesi arasından 23. sıraya gerilemiştir.” dedi.

Asgari ücrette büyük kayıp! 2017  yılından önce orta Avrupa ülkeleriyle aynı seviyelerde olan asgari ücretlerin, son 2 yıldır sürekli azalarak ve Romanya, Macaristan, Litvanya gibi ülkelerin dahi gerisinde kaldığına vurgu yapan Tekin,  “Dövizde hızlı bir yükselişin yaşandığı bu dönemde, akaryakıt ve doğalgaz gibi dövize bağlı ürünlerin fiyatında otomatik artışlar yaşanırken, asgari ücretle çalışanlar olumsuz etkilenmiş, ancak asgari ücretlinin gelirinde bu oranda bir artış gerçekleşmemiştir.

İktidarının ilk yıllarında, sürekli olarak asgari ücretlerde reel artışlar yapmakla övünen hükümet, son 2 yıldır asgari ücretlinin beklediği artışları bir türlü sağlayamamıştır. Tabii ki adil bölüşüm ve herkesin hakkının korunduğu bir ekonomik model tasarlamazsanız,  bu sonuçlarla karşılaşırsınız” diye konuştu.

Selim Tekin devamla,  “Saadet Partisi’nin daha önceki uyarıları dikkate alınmış ve gerekli kalkınma hamleleri yapılmış olsaydı şimdi batı Avrupa ülkeleri ile yarışıyor olurduk.  Daha da önemlisi insanımız ‘insanca yaşayacağı’ bir gelire sahip olurdu.  Bunun içindir ki yıllardır ADİL EKONOMİK DÜZEN üzerinde duruyoruz ve çözüm yollarını belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın