30 Kasım 2020

Asgari ücret zammı belediye şirketi çalışanına yansıyacak mı?

asgari-ucret-zammi-belediye-sirketi-calisanina-yansiyacak-mi

Asgari ücret zammı belediye şirketi çalışanına yansıyacak mı? 2019 yılı Ocak ayından itibaren uygulanacak yeni asgari ücret 2020 TL olarak açıklandı. Peki maaşını asgari ücret zammı üzerinden alan belediye şirket personeli bu zamdan yararlanabilecek mi?

Asgari ücret zammı belediye şirketi çalışanına yansıyacak mı? 2019’da uygulanacak asgari ücret belli oldu. TÜİK, asgari ücreti “ağır” statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, “orta” statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, “hafif” statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak önermişti.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun son toplantısının ardından 2019 yılı itibariyle yeni asgari ücretin 2020 TL olduğunu açıkladı. Bu açıklamayla birlikte asgariye ücrete 417 TL artış yapılmış oldu.

2 Nisan itibariyle taşerondan belediye şirketlerine geçiş yapan işçiler, Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümleri gereği 2020 yılına kadar geçerli olacak sosyal ve mali haklara tabi tutulmuştu. Toplu İş Sözleşmesine göre işçilere 6 ayda bir yüzde 4 zam verilmesi kararı alınmıştı.

Bir yanda yüzde 8 bir yanda yüzde 26!

Karara göre bir işçiye yılda yüzde 4 + yüzde 4 toplamda yüzde 8 zam verileceği belirtilmişti. Ancak asgari ücrete gelen zam yüzde 26 ve enflasyon faktörü de göz önünde bulundurarak işçilere verilen yüzde 8 zamla ilgili düzenleme yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.  Sayıları 200 bin civarında olan kamu işçileri enflasyon farkının altında zam alırlarsa enflasyon farkını da alabiliyorlar. Durum böyle olunca belediye şirketinde çalışan kamu işçilerinin de aynı haklardan yararlanması bekleniyor.

2020 TL’ye göre değil 1603 TL’ye göre mi?

Bakanlık yetkililerinden konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Yapılan açıklamalarda, asgari ücretin altında kalan personelin maaşının asgari ücrete tamamlanacağı, maaşını asgari ücrete göre zamlı alan işçilerin de 1603 liraya göre, yani geçiş yaptıkları maaş ücretine göre maaşını almaya devam edeceği ve sadece yüzde 4 zam alacağı öne sürülüyor. İlerleyen günlerde konuyla ilgili net bir açıklama yapılması bekleniyor.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın