29 Haziran 2021

Anayasa’ya Aykırı İttifak Düzenlemesi!

Tekirdağ CHP Milletvekili Candan Yüceer, seçim ittifakı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yüceer: “Siyam ikizi gibi hareket eden iktidar partisi AKP ve MHP, temsilde adaleti ve seçim güvenliğini yok sayan, mühürsüz oylara yasal kılıf hazırlayan Anayasa’ya aykırı “ittifak” düzenlemesini gece yarısı operasyonuyla Meclis’ten geçirmiştir.” dedi.

Yüceer’in açıklaması: “Demokrasinin ruhuna aykırı bir anlayışla kanunsuzlukları halktan kaçıran, tasarının görüşülmesi için TBMM TV’nin yayın yapmadığı günü seçen iki partinin bir gecede “şer ittifakını” düzenleyen yasayı Meclis’ten geçirmesi, demokrasi adına utanç verici bir gün olarak tarihteki yerini alacaktır.

Milletin hakkını koruyan muhalefete saldıracak kadar gözü dönen iki partinin korku, kaygı ve hezeyanları üzerine, seçimin özgür ve adil bir ortamda yapılmasını engellemek için hazırlanan bu garabetle, suiistimale ve istismara açık olan “seçim sistemi”  katmerleştirilmektedir.

Baraj kâbusundan kurtulmak için bu hukuksuzluğa ortak olan iktidarın payandası MHP ve Başkanlık için her yolu mubah sayan AKP el ele vererek ülkemizi “tek parti, tek adam rejimi”ne sürüklemek istemektedir.

“Cumhur ittifakı” yani “halk ittifakı” adı altında koalisyon kuran iki partinin kişiye özel, partiye özel olarak ortaklaştığı bu tasarı ile temsilde adalet ve eşit yarış imkanını ortadan kalkmaktadır.

Bu tasarı ile ittifak adı altında oy hırsızlığının zemini hazırlanmakta, milyonlarca yurttaşın iradesi geçersiz kılınmak istenmektedir.

Geleceğe ilişkin gibi görünen ama esas olarak, “geçmişteki bir suça dönük aklama” niteliğindeki düzenlemeyle referandumda yaşanan mühürsüz zarf ve mühürsüz oy pusulası rezaleti yasallaştırılmaktadır.

Ancak bir gece yarısı düzenlemesi ile hukuki kılıf hazırladıkları şaibeli referandumu vicdanlarda “meşrulaştıramayacaklardır.”

Tarih bu rezaleti bu ülkeye yaşatanları da, bu rezalete onay verenleri de yazacaktır.

Anlaşıldı ki mühürsüz referandumda zar zor evet çıkartan AKP, seçimi kazanmak için yasa-anayasa ihlali kaygısı duymadan her imkânı ve her yolu deneyecektir.

CHP, demokrasiye ihanet edenlerle önce sandıkta daha sonra da hukuk önünde hesaplaşacaktır.”

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın