7 Haziran 2021

Alpullu Şeker Fabrikası Yeniden Açıldı!

Alpullu Şeker Fabrikası

Alpullu Şeker Fabrikası yeniden açıldı! Alpullu’da hasret sona erdi! Fabrika 4 yıl aradan sonra yeniden pancar alımına başladı.

Alpullu Şeker Fabrikası yeniden açıldı! Cumhuriyetin ilk şeker fabrikası Cumhuriyet Kasabası Alpullu’nun yaşam kaynağı Trakya’nın, gōzbebeği Alpullu Şeker Fabrikası’nda, 4 yıl aradan sonra yeniden üretime geçiliyor. Alpullu’daki fabrika 4 yıl aradan sonra yeniden şeker pancarı alımlarına başladı. Alpullu Şeker Fabrikası’na üreticilerin sahip çıkmasıyla birlikte 4 yıl aradan sonra yeniden yapılacak alımlar için tören düzenlendi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926 yılında kurdurduğu fabrikalardan biri olan Alpullu Şeker Fabrikası, kapalı kaldığı 4 yılın ardından yeniden pancar alımına ve şeker üretimine başladı. Üreticilerden alınan şeker pancarları, fabrikada üretim olmaması nedeniyle son 4 yıldır Susurluk ve Eskişehir’e gönderilmişti.

Açılış töreninde konuşan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz şöyle konuştu: “Türkiye’nin ilk şeker fabrikası ve sanayi kuruluşlarından biri olan Alpullu Şeker fabrikamızın 4 yıl aradan sonra ilk pancar alım törenindeyiz. Çiftçilerimizin büyük emek ve gayretleri ile tekrar bacası tütecek olan fabrikamızın, başta pancar üreticileri ve çiftçilerimiz olmak üzere hayvancılık ve hizmet sektörlerine büyük katkılar sağlayacağına inancım tamdır. Fabrikamızın yeni kampanya döneminin ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim.”

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın