14 Nisan 2021

ABD’NİN SKANDAL ÇANAKKALE OYUNU!..

ABD'nin skandal çanakkale oyunu

ABD'nin skandal çanakkale oyunu

[facebook][tweet][Google]ABD’nin bilinç altı Battlefield oyununda bir kez daha karşımıza çıktı. Dünyada milyonlarca tutkunu olan Battlefield oyununun son versiyonunda asla kabul edilemeyecek skandal bir kurgu var. Çanakkale Savaşı’nı konu alan oyunda kullanıcılar, Türk askerini öldürerek puan kazanıyor. Köyleri bombalama sahnelere de var.

Oyun devi olarak bilinen Amerikan Electronic Arts‘ın, önceki gün piyasaya sürdüğü oyunda alçakça hazırlanmış skandal ötesi bir kurgu var. Çanakkale Savaşı’nı konu olan oyunda kullanıcılar Çanakkale’ye gelerek askerlerimizi öldürüyor. Battlefield (cephe-savaş alanı), oyun serisinin son versiyonu Türk kullanıcıları isyan ettirdi.

KULLANICILAR ANZAK OLUP MEHMETÇİĞİ ÖLDÜRÜYOR

Seddülbahir‘de çıkarma yapan anzak askerleri yerine geçen oyun kullanıcıları, Türk siperlerini ele geçiriyor ve siperdeki Mehmetçiği öldürüyor. Oyunun bir bölümünde Çanakkale’nin bir köyüne giden Anzak askerleri köyün hamamını patlatıyor. Her öldürme ve patlatma sonucunda oyuncu bir puan kazanmış oluyor.

OSMANLI’YA KARŞI SAVAŞ DA VAR

Oyunun başka bir bölümü de Ortadoğu’da geçiyor. Osmanlı ile savaşın verildiği oyunda kullanıcılar, İngiliz ajan Lawrence’ın sevgilisi bedevi bir kadın karakterini Osmanlı askerlerine karşı savaştırıyor. Osmanlı’ya ait trenin bombalanmasının hedeflendiği oyunda Türk askerlerinin teker teker vurulması gerekiyor.

NE YAPILACAK?

ABD’nin bilinçaltında yatan gerçekleri gözler önüne seren ve yıllardır hiç bitmeyecek planını yansıtan bu skandala nasıl bir karşılık verileceği merak konusu. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen oyunda Shanghai işgal ediliyordu. Çin hükümeti oyunun daha piyasaya bile girmesine fırsat vermeden müdahale etti ve yasakladı.

Bir cevap yazın