2 Temmuz 2021

“A….KOYARIM BÖYLE BAKANLIĞIN!.. DEVLETİN DE A….KOYDULAR!”

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, MEB ziyareti sonrasında “A… koyarım böyle bakanlığın. Yürü Şekip yürü, devlet yönetimi böyle mi olur, devletin de a… koydular.” dediği iddiasıyla yargılanması kararı alındığı öğrenildi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hakkında, dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya 2015 yılında yaptığı ziyaretinin ardından “A… koyarım böyle bakanlığın” dediği iddiasıyla “hakaret” suçundan dava açıldı. İddianamede, Yıldırım’ın Kenan Evren Lisesinin teslimi için hazırlanan protokolün bakanlık tarafından yok sayılması şeklindeki “haksız fiile, tepki olarak ve öfkeyle” söz konusu ifadeleri kullandığı belirtildi.

“ŞARTLARI YERİNE GETİRDİK”

Görüşmede Yıldırım, protokolün kendilerine yüklediği bütün şartları yerine getirdiklerini, Kenan Evren Lisesini teslim almadıklarını beyan edip, bu lisenin teslimini talep etti. Bakan Avcı da konuyu bürokratlarına incelettiğini Kenan Evren Lisesinin kurulu bulunduğu taşınmazın değerinin üç okul bir spor salonunda çok yüksek olduğunu, bu nedenle liseyi kulübe vermeyeceğini belirti. Bu duruma sinirlenen Yıldırım, “Bu bize haksızlık sayın bakanım, yapılmış bir protokol var. Protokole uymazsanız konuşacak bir şey kalmıyor” dedikten sonra odadan ayrıldı.

“301’DEN SORUŞTURMA BAŞLADI”

Yıldırım, özel kalem müdürünün odasında geçerken üç tanığın duyacağı şekilde “A…. koyarım böyle bakanlığın. Yürü Şekip yürü, devlet yönetimi böyle mi olur, devletin de a…. koydular” diye bağırdığı iddia edildi. Bakanlık görevlileri Yıldırım’ın bu sözleri üzerine tutanak tutarak, savcılığa bildirdi. Savcı Mehmet Taştan, Yıldırım hakkında “Türk Milletini ve devletini aşağılama” hükmünü içeren TCK’nın ünlü 301. maddesinden soruşturma başlatmak için izin istedi. Savcı Taştan, yaptığı soruşturmada ise Yargıtay içtihatlarını esas alarak, söz konusu ifadelerin “şekli açıdan hükümeti ya da devleti tahkir edici nitelikte olmadığı” gerekçesiyle TCK 301. maddesi kapsamında olmadığına karar verdi.

CEZA VERİLMEYEBİLİR

İddianamede Yıldırım’a “Hakaret” suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. Ancak Savcı Taştan, Yıldırım’ın söz konusu sözleri “haksız fiile, tepki olarak ve öfkeyle söylendiği” gerekçesiyle TCK 129. Maddesinin uygulanmasını talep etti. Söz konusu madde, “şüpheliye verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi ceza vermekten vazgeçilmesini” düzenliyor.

Bir cevap yazın