14 Nisan 2021

9 GAZETECİ TUTUKLANDI!..

9 gazeteci tutuklandı

9 gazeteci tutuklandı

9 gazeteci tutuklandı. Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonda ‘FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ iddiasıyla gözaltına alınan 9 gazeteci tutuklandı.

Gelen son dakika bilgisine göre, 9 ismin hepsi “silahlı terör örgütüne üye olmamakla beraber örgüt adına faaliyette bulunmak” suçlamasıyla tutuklandı. Tutuklanan Cumhuriyet yazar ve çalışanları Silivri Cezaevi’ne götürüldü.

Hakimlik tutuklama gerekçesinde, Cumhuriyet Gazetesi’nin pek çok haber ve manşetinde FETÖ ve PKK silahlı terör örgütünün propagandası sayılabilecek ve örgüt lehine algı oluşturabilecek haberlere yer verdiğini ifade etti.  15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gazetenin 17 Temmuz tarihinde, “Sokaktaki tehlike” manşeti ile çıktığını belirten hakimlik, “Demokrasisine sahip çıkan darbe tehditini püskürtmek için sokaklara inip geleceğine sahip çıkan millet üzerinden toplumu kalıplaştırmaya neden olabilecek haberde Cumhurbaşkanımızın tanka asılan posterinin manşet yapılarak sokağa çıkıp demokrasisine sahip çıkılma hadisesinin tehlike olarak görüldüğü..” ifadeleri kullanıldı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan FETÖ ile ilgili yazılarda, ‘terör örgütü’ denilmediğine vurgu yapılan kararda, “Bu şekilde tüm şüphelilerin Cumhuriyet Gazetesi’nin süreklilik arz eden bu terör örgütlerinin reklam ve propagandasını yapma faaliyetlerinden sorumlu oldukları ve üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphe altında bulundukları kanaatine varılmıştır.” ifadesi yer aldı.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın