4 Temmuz 2021

33. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI BAŞLADI

“Sinemamızın 100 Yılı” temasıyla düzenlenen 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 8-16 Kasım’da Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kitapseverleri buluşturmaya devam ediyor. Hafta sonu tatilini İstanbul’da geçirmeyi düşünen Lüleburgazlılar, fuarda yazarlar sizleri de bekliyor.

kitapp Türkiye ve yurt dışından 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen  fuarda, söyleşi, panel, çocuk etkinlikleri ve dinletilerle 270 etkinlik yer alacak.

 Onur yazarı Atilla Dorsay

Türk sinemasının 100. yılını “Sinemamızın 100 Yılı” temasıyla selamlayan fuarın “onur  yazarı” da Atilla Dorsay olacak. Dorsay, kitapseverleri, sinemanın uzun yolculuğunu  söyleşiler, paneller, müzik dinletileri ve sergilerle tanıklık etmeye davet ediyor. Fuar  süresince oyuncu, yönetmen ve yazarların katılımıyla Atilla Dorsay’ın sinema  eleştirmenliği, yazarlığı ve yaşamı üzerine söyleşiler gerçekleştirilecek. Sinema teması kapsamında 50 etkinlik düzenlenecek. Tasarımını Sadık Karamustafa’nın gerçekleştirdiği “Renkli Sinemaskop Bir Hayat: Atilla Dorsay” sergisinde, Dorsay’ın yaşamı, sinema yolculuğu, çalışmaları ve eserlerinden tadımlık bir seçki gösterilecek.

40 yabancı yazar kitapseverlerle buluşacak

İstanbul Kitap Fuarı, 9 gün süresince yurt dışından yazarları konuk edecek. Sinema teması kapsamında aralarında senarist ve yazar Petros Markaris, Polonyalı yazar Janusz Glowacki, eleştirmen ve sinema tarihçisi Philip Kemp, roman yazarı Tess Geritsen, Gleen Meade, çevirmen ve yazar Maureen Freely’in de bulunduğu 40 yazar fuarda kitapseverlerle buluşacak.

Gençler için de etkinlikler düzenlenecek

TÜYAP, genç okurlarına bu yıl da dolu bir program hazırladı. Özellikle hafta içi günlerde farklı yaş grupları için yazarların katılımıyla söyleşi, okuma ve atölye çalışmaları gibi 57 etkinlik düzenlenecek.

Ziyaret saatleri

Kitap fuarı hafta içi günlerde 10.00-19.00, haftasonu 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Fuarı, öğrenci, öğretmen, emekli ve engelliler ücretsiz gezebilecek. Fuarın giriş ücreti 5 lira olacak.

 

Bir cevap yazın