29 Haziran 2021

2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı Başlıyor!

2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı Başlıyor! Lüleburgaz Belediyesi tarafından 2017-2021 Stratejik Planı çerçevesinde “Her yerde her şeyde herkes için inovasyon ve tasarım” sloganıyla 2018 yılı ‘İnovasyon ve Tasarım Yılı’ ilan edildi. Lüleburgaz Belediyesi, tüm birimlerinden yöneticilerin katıldığı iç paydaşlar ve Trakya Kalkınma Ajansı ile Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Meslek Yüksek Okulu akademisyenlerinin de dahil olduğu dış paydaşlarla Temalı Yıl’a özel çalıştaylar ile hazırlıklarını tamamladı. Girişimcilik ve tasarım alanında tanınmış isimlerin yanı sıra yerel ve yaygın medya mensupları ve çok sayıda katılımcıyla 25 Aralık akşamı düzenlenen 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı Lansmanı’nda gelecekte alev topuna dönüşecek ateşin ilk kıvılcımı yakıldı.

2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı Lansman gecesi Ünlü sunucu Metin Uca’nın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

“Her Buluş İnovasyon Değil Ama Her İnovasyon Bir Buluş”

2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı Lansman gecesinin moderatörlüğünü yapan Metin Uca konuşmasında şunları söyledi: “İnovasyon önemli, üzerine çok konuşulup az çalışılsa bile… Benim için inovasyon, yeni ürün, süreç, iş olanakları tüm fikirlerde hayata geçirilecek ama herkes için fayda sağlayacak bazı özelliklerin yeni yöntemler uygulanarak ve tabiki yararlı olması koşuluyla hayata sokulmasıdır. İnovasyon da hep şu örnek verilir: Bildiğiniz tekerlekli bavul vardır. Tekerlik zaten vardı, bavul da vardı ikisi de icattı. 1980 yılında bir pilot neden ben bunu sürükleye sürükleye götürüyorum ki şuna bir teker taksam dediği andan itibaren tekerlekli bavulun hayatımıza girişi inovasyon için en iyi örnek. Her buluş tabiki inovasyon değil ama her inovasyon aynı zamanda bir buluş. Hepimiz için fayda sağlaması gerekiyor. Biz inovasyona çok yakın bir milletiz. Bu kentte biliyorum ki kadının çok özel bir yeri var. Yönetim kademesinde yüzde 58. Keşke hayatın her alanında öyle olsa… Kadınlar daha inovatiftir.

Bu kentte oranın böyle olması 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı’nda kadın elinin değmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyacak. Belediyenin bunu bir yıla yayması çok önemli. Bu anlamda 2018 yılı çok güzel geçecek. Tabi bunu borçlu olduğumuz çok önemli biri var. Dünyada hiçbir lider bir gün ben bilimle çelişirsem benim yanımda değil bilimin yanında olun dememiştir. O adam Sakarya Savaşı’nda sandıklar içerisinde kitaplarını taşıtıp savaşın en zor döneminde o kitaplardan Latin harflerini çalışmıştır. Öylesine büyük biridir ki o kurduğu Türk Dil Kurumu’nda her şeyi bir kenara bırakıp 44 sayfalık kitap oluşturmuş ve kendisi de sözcük türetmiş bir bilim insanı.

Kaç kitap okuduğu önemli değil, hayalleri var. O hayalleri gerçekleştirmek için çalışıyor. Eskişehir Tayyare Alayı’na gidiyor, ve şöyle diyor: ‘Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek belki Ay’dan bize haber yollayacak. Bu mucizenin tahakkuku için 200 yılını beklemeye hacet kalmayacak gelişen teknoloji bize şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev, bu konuda Batı’dan fazla geri kalmamayı temindir. Atatürk’ün 1936 yılı Eskişehir Tayyare Alayı konuşması… Böyle bir adamın ülkesinde elbette inovasyonun yerinin çok daha farklı olması gerekir.”

‘Kentin Vizyonu Geleceğin İnovasyonu’

Uca’nın konuşmasının ardından 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı’nın önemini ve neden Lüleburgaz’da yapıldığını, Lüleburgaz Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Dilek Çetin Çivi ‘Kentin Vizyonu Geleceğin İnovasyonu’ başlıklı sunumla anlattı. Dilek Çetin Çivi konuşmasında şu ifadeleri paylaştı: “Size küçük bir masal anlatmak istiyorum. Bir varmış bir yokumş, doğuyla batının birleştiği yerde İstanbul’a ve Avrupa’ya komşu, Marmara, Ege ve Karadeniz’e 1 saatlik mesafede Lüleburgaz diye bir yer varmış. Bu yerde tabi bir de Lüleburgaz Belediyesi varmış. Bu belediyenin yolu ormanda ikiye ayrılmış. Belediye herkesin gittiği yolu değil, gidilmeyen yolu tercih etmiş ve seçimini az gidilen yoldan yana kullanmış. Bu durumda da belediye farklılaşmaya başlamış. Peki fark nerede? derseniz, size etki ve ilgi analizinden bahsetmek isterim.

Etki ve ilgi analizi Lüleburgaz Belediyesi tarafından doğru zamanda ve doğru koşullarda yapıldı diye düşünüyorum. Çünkü ilgi alanı bizim dışımızda gelişen ve müdahale şansımızın kısıtlı hatta imkansız olduğu alan. Örneğin, nükleer savaşlar, küresel ısınma sorunlarına kendi bulunduğumuz noktadan müdahale etme şansımız oldukça az. Ama etki alanı dediğimizde bizim hareket ve müdahale alanımızı anlatır. Eğer bizler odağımız ilgi alanına koyarsak, mazeret üretip kurban edebiyatı yaparız ve başkalarını zayıflıklarına odaklanırız. Ama odak alanımız etkimizi genişletmek olduğu zaman bu bize proaktifliği, alanımızı genişletmeyi ve müdahale edebileceğimiz durum ve insan sayısının artmasını getirir.

İşte Lüleburgaz Belediyesi bunu yaptı ve 2016 yılını Kadın Yılı ilan etti. Etki ve ilgi analizinin en somut örneğini Kadın Yılı’nda görmek mümkün. Dünyada iki büyük eşitsizlik var: Biri gelir eşitsizliği, diğeri cinsiyet eşitsizliği. Bizler bulunduğumuz noktadan gelir eşitsizliğine maalesef müdahale edemeyiz ama toplumsal cinsiyet eşitliği noktasında Lüleburgaz olarak yapabileceğimiz şeyler vardı. Bizde bunu ele aldık ve bu bölgede kadını öne çıkaran faaliyetler gerçekleştirdik.

Bu faaliyetler Çin’de duyuldu. Uluslararası Kentsel İnovasyon Ödüllerinde Lüleburgaz Belediyesi Kadın Yılı ve bu kapsamda gerçekleştirmiş olduğu etkinliklerle 301 proje arasında 171 kentle yarışarak ilk 15’e girmeyi başardı. Toplumda bir ilgi alanı yarattık ve ilgi alanımızı genişlettik. Şimdi bu toplumun bir araca ihtiyacı var. Sınıflar üstü insanları özgürleştiren ve sınıflar ayrımına çok imkan vermeyen bir araç. Bu araç da Bisiklet… Bizler de 2017 yılını Bisiklet Yılı ilan ettik. Çalışmalarımız başarıyla tamamlandı ve yılı da aynı başarıyla tamamladık. 2018 yılını düşündüğümüzde de toplumsal dönüşüme ihtiyaç vardı. Bu toplumsal dönüşümü sağlayacak da İnovasyon ve Tasarım olabilir diye düşündük.

Çünkü inovasyon ve tasarım dediğimiz kavram demokratik bir ortamda gelişebilir. Bu kentin sosyo kültürel yapısı, ekonomik parametreleri, ayrıca insanların bilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendi ufuklarını açabilecekleri bir ortamın varlığı, bize inovasyon ve tasarımı işaret etti. Bizde girişimcilik vizyonuyla, ‘Her yerde Her şeyde Herkes İçin İnovasyon ve Tasarım’ diyerek 2018’i İnovasyon ve Tasarım Yılı ilan ettik.

Kurumumuzda farklı birimlerde çalışan arkadaşlarımızla, bölgedeki üniversitelerle işbirliği yapabilme kapasitesini geliştirmiş olan Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Meslek Yüksek Okulu akademisyenlerimizle, Trakya Kalkınma Ajansı’nın bölgeyi çok iyi tanıyan ve bilen uzmanları ve İstanbul’da girişimcilik ekosistemini çok iyi tanıyan Ertuğrul Belen ve Taylan Demirkaya’yı da yanımıza alarak bir kamp süreci başlattık. Çalışmalarımızın neticesinde paydaş analizimize ve eylem planımıza ulaştık. Yıl boyunca kimlerin bize paydaş olacaklarını belirledik ve sonra bu guruplarla neler yapabileceğimiz belirledik. Biz inovasyon ve girişimcilik konusunda çalışanlar için hazır mekan da sunuyoruz. Bu mekan Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi (LYKA). Akademinin içinde, kuluçka merkezi maker lab, eğitim salonları gibi girişimcilik ve inovasyon odaklı çalışmak isteyenlere kapılarını sonuna kadar açacak.”

‘İyi Fikir Taze Yenir’

Çivi’nin sunumunun ardından Teknoloji Yazarı Serdar Kuzuloğlu, ‘İyi fikir taze yenir’ sunumuyla çok önemli açıklamalarda bulundu. Kuzuloğlu açıklamasında tüm katılımcıların dikkatini çeken şu ifadelere yer verdi: ‘Böyle çabaların çok nadir ve çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Lüleburgaz değişirse Marmara değişir ve bu böyle zincirleme sürüp gider. Dönüşümleri okuyabilmek önemli fakat dönüşümlerin nereye doğru evrildiğini okuyabilmek her baba yiğidin harcı değil. İki şey her zaman aklımızda bulunsun: Rehavetten asla inovasyon çıkmaz, çok nadirdir. İkincisi de şu: İnovasyon dediğimiz şey genellikle dışarıdan gelenler tarafından hayatımıza entegre olur. Ezber bozanlar genellikle dışarıdan gelenlerle olur. Tarih bununla ilgili pek çok örneklerle dolu. Bazen sorun dediğimiz şey çözümün kendisidir. Her sorunu çözmek olmaz.

İnovasyonu bir sorunu çözmek olarak düşünmek yanlıştır. Daha ılımlı bir tabirle bizi yanlışa götürebilir. 10 sene önce bambaşka bir dünyada yaşıyorduk. Şimdi ise bambaşka bir dünyadayız. En büyük ortak derdimiz yüklenmekte olan sayfa, çekmeyen internet bağlantısı, bitmek üzere olan pil… Küresel evham dediğimizde akla ne yazık ki bunlar geliyor. Küresel ısınma derdi bizim derdimiz olarak benimsenseydi 80 defa çözerdik. Bizim derdimiz çantalarımızda taşıdığımız aküler… Her tarafımızda şarj kabloları var. Teknoloji marketlerinde beş metrelik şarj kabloları var. İnternet, cep telefonları, tabletler yep yeni bir dünya kurguladı. Yepyeni imkanlar sundu. Bir şeyleri yapma değiştirme ümidi olan insanlar için bunlar fırsatlar yarattı. İnsanoğlu değişimi ve dönüşümü gözlemleyebilen tek canlı. İnsanoğlu strateji kurar, değişimi dönüşümü bulur, okur ve hayatına entegre eder. Tek bir hayat yaşıyoruz ve bu hayatı anlamlı hale getirmek hepimizin boynunun borcu…”

Lüleburgaz Belediyesi Benzerlerinden Farklılaştı

Kuzuloğlu’nun ilgi çeken sunumunun ardından Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak düşüncelerini aktardı. Başkan Emin Halebak konuşmasına, “Lüleburgaz Belediyesi olarak, içinde bulunduğumuz durumu değiştirmek istiyoruz. Bunu nasıl değiştirebilir? Nasıl olur da daha iyi bir dünya yaratabilir? Nasıl olur da su fıskiyeleri gibi bir taşın üzerinde olmayız da başka bir şey yaratırız? diyerek başladı. Başkan Emin Halebak konuşmasının devamında şunları söyledi: “Herkes farklı yerlere odaklanıyor, farklı yerlere gidiyoruz. Ama hepimiz ortak bir yere gideceğiz. Bu ortak noktada da geriye bakıp neler yaptık bunu göreceğiz. Bir şeyleri değiştirerek daha iyi bir dünyaya katkı sunabiliriz. Biz Lüleburgaz Belediyesi olarak tüm benzerlerimizden farklılaştık. İlk defa 2011 yılında belediyelerin performansını ölçtüler, biz Türkiye 1.’si olduk. 2012’de ölçtüler tekrar Türkiye 1.’si olduk. Sonra bir daha da açıklanmadı.

Avrupa Konseyi Türkiye’yi alalım, almayalım tartışması yapıyor. Türkiye’yi izlemeye alıp Avrupa Birliği’ne almayalım diyor birçok kişi. Ama aynı konsey Lüleburgaz Belediyesi’ni 4 defa 12 Yıldız Şehir Ödülü verdi. Çin’de Guangzhou’da dünyadaki ilk on beş belediyeden biri olduk. Salonda bir dünya haritası vardı. Üzerinde 15 tane ülke ve kent, Türkiye’den bir tek Lüleburgaz… Peki bunu sağlayan neydi? Biz neden bunlarla uğraşıyoruz ve boğuşuyoruz?

Çünkü biz şuna inanıyoruz: Bundan daha iyi yaşamayı hak ediyoruz. Mutlu olmak hepimizin hakkı, bunu yapabiliriz. Peki ne zaman mutlu olabiliriz? Başardığımızda… Peki başarmamızı engelleyen ne var? Bu engelleri ortadan kaldırmalıyız. Toplum olarak biz, çok fazla işbirliklerine alışık değiliz. Kimse ortak olmuyor, baba evladına işini bırakmıyor, sonuna kadar direniyor sonra çocuklar da bir iş öğrenemediği için işlerini batırıyorlar. Halbuki böyle olacağına biz gençlerimize ve başkalarına güvenmeliyiz. Başka kurumlarla, başka kişilerle ortak işler yapabilmeliyiz. Bunu geliştirdiğimiz süre içerisinde ülkemizin çok daha iyi olacağına, çok daha iyi yerlere gideceğimize, daha mutlu olacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki yıl İnovasyon ve Tasarım Yılı. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kadrolarıyla geleceğe hazırlanmaya çalıştığı bir iş için biz de karıncanın ağzındaki su damlasıyla ormanın yangınına yetişmeye çalışıyoruz. Gücümüz ne olursa olsun bunu yapmaya çalışıyoruz. 2018 yılının hepimiz için mutluluk getirmesini arzu ediyoruz. Mutluluk başarmayarak mümkün değil ancak başardığımızda mümkün olan bir şey.”

2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı slogan yarışmasında “Hayal Et, Düşün, Tasarla; Düşlediğini Lüleburgaz’da Yaşa” sloganı ile 1. olan Büşra Eyvazlı Dayılar’a ödülünü Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak verdi. Ödülün ardından Lüleburgaz Belediyesi’nin Kamusal, Kurumsal ve Ulusal Yılın Elçileri takdim edildi.

Programın devamında, Lüleburgaz Belediyesi, Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne (EBYS) geçtikten sonra iş süreçlerini hızlandırdığı gibi kağıt tüketiminde ciddi anlamda bir tasarruf sağlayarak doğa korunmasına önemli bir katkıda bulundu. Lüleburgaz Belediyesi, enVision tarafından yapılan araştırmada ‘En Yeşil Ofisler’ listesinde belediyeler kategorisinde Trakya Bölge Birincisi oldu. 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı  Lansman gecesinde Envision’dan Ayberk Yurtsever sahnede Belediye Başkanı Emin Halebak’a ödülünü takdim etti. Gecenin sonunda 2017 Bisiklet Yılı’nın koordinasyonunu yapan ve gecenin onur konukları, Lüleburgaz Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Gökhan Kaya Atay, Plan ve Proje Müdürlüğü personeli Seden Özen Ergin, Seda Kaplan, Sevil Kırkıl ve Zeynep Tüfekçioğlu’na Onur Ödülü ve sertifikaları verildi. Lansman gecesi SOL Electric Trio’nun canlı performansıyla sona erdi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın