4 Temmuz 2021

2014 PERFORMANSI VE 2015 HEDEFİ

Lüleburgaz Belediyesi resmi internet sitesinde 2014 yılı değerlendirmesi ve 2015 yılı hedefleri ile ilgili yer alan haberde şu ifadelere yer verildi: Türkiye’nin hiç bir belediyesinde ve hiç bir kurumunda yapılmayan bir sunumla dört yıldır olduğu gibi Lüleburgaz Belediyesi “tek ve örnek” olmaya devam ediyor. Lüleburgaz Belediyesi 2014 yılı Stratejik Plan’ın Performans Değerlendirme Sunumu 7 Ocak’ta Aşkiye Neşet Çal Sahnesi’nde yapıldı.

Lüleburgaz Belediyesi birim müdürleri, 2014 Yılı yıllık performans değerlendirmelerini ve 2015 yılı hedeflerini sunumlarıyla kamuoyuna ve belediye personeline aktardı. Aşkiye Neşet Çal Sahnesi’ndeki sunuma Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Asker, Süleymanpaşa Belediye Başkanı M.Ekrem Eşkinat, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Başkan Yardımcıları Kevser Özkan, Rasim Aslan, meclis üyeleri, birim müdürleri ve personeli, sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan gece, birim müdürlerinin 2014 Yılı Stratejik Plan Performans Değerlendirme sunumlarıyla devam etti. Sunumların ardından, sürekli biz olma bilincine sahip ve her zaman çalışmalarında takım ruhuyla hareket eden Lüleburgaz Belediyesi birim müdürleri ve başkan yardımcıları birlikte sahne alarak, Dere Geliyor Dere türküsünü ve Bir Başkadır Benim Memleketim şarkısını hep bir ağızdan seslendirdiler. Lüleburgaz Belediyesi birim müdürleri ve başkan yardımcıları sahne performanslarıyla ‘Soyadı Kültür Olan Lüleburgaz’ vizyonuna yakışır örnek bir davranış sergilediler.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, 2014 Yılı Stratejik Planın Performans Gerçekleşmeleri ve 2015 yılı hedeflerinin anlatıldığı sunumun ardından konuşmasına, “GENiYOUTH Belediye Girişimleri Güney – Doğu Avrupa’da Kadınların ve Gençlerin Yerel Yönetim İşlerine Dahil Edilmesi ile Cinsiyet, Eşitlikçi Yaklaşım ve Yönetici Kadınlar başlığıyla, NALAS’a (Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı) gönderilen bir film izledik. Gördük ki yönetim kademesinde yüzde 58’i kadın olan bir belediye… Artık Lüleburgaz’da bayan bir belediye başkanı olmalı.” diyerek başladı.

“ÖNEMLİ OLAN HESAP VERMEK”

Başkan Emin Halebak konuşmasının devamında,“Demokrasilerde asıl önemli olan yönetimlerin halkına hesap vermesidir. Hesap verilemeyen, halk adına harcanan paranın nerde olduğu bilinmeyen veya ‘Biz bunu içimizde çözeriz’ diye bir ortamın olmaması gerektiğine inanıyorum. Açık şeffaf ve hesap verebilir olmak yalnızca sözlerde kalmamalı. Bu akşam burada izlediğiniz Türkiye’nin hiçbir belediyesinde ve hiçbir kurumunda yapılmayan bir şey. Genelde Belediye meclislerinde bir yıllık faaliyet raporu sunulur. Bu akşam burada yapılan faaliyet raporunun sunulmasından daha ileri bir adım…Bütün kamuoyu önünde kurumun bir bütün olarak kurum vizyonunu gerçekleştirme mücadelesinin somut çıktılarının işareti” diyerek hesap verilebilirliğin ve birlikteliğin önemine dikkat çekti.

“MESAJI ALAN ALDI”

Başkan Emin Halebak sunumları değerlendirirken de, “Bu akşam izledikleriniz, içerisinde birçok bilginin, verinin esprinin, güzelliğin, hoşluğun mesajların olduğu sunumlardı. Bu mesajları alanlar aldı, almayanlara zaten ne söyleseniz faydası yok. Biz büyük bir aile olarak geleceğe yani hizmet ürettiğimiz kente daha iyi hizmet üretmek ve hizmet ürettiğimiz insanlara bakış açımızla, öncü ve örnek davranışımızla farklı bir şeyler sunabilmenin karşılığını, sevgiyle uzattığımız bir elin sevgiyle karşılığının bize döneceğini çok iyi öğrendik” dedi.

LÜLEBURGAZ BELEDİYESİ’NDE ÇALIŞMANIN HAKLI GURURU

Başkan Emin Halebak, belediye çalışanlarının bugüne kadar yaşadığı süreci,“Benim için 16 yıl oldu. Bazıları için çok daha kısa, bazıları için çok daha uzun süreler geçti burada. ‘Lüleburgaz Belediyesi’nde çalışıyorum’ demeye utanılan dönemlerden, ‘Ben Lüleburgaz Belediyesi personeliyim’ diye gururla söylediğimiz zamana gelmek ve toplumda bunun karşılığını bulabilmek çok hoş bir şey” ifadeleriyle dile getirdi.

“BU YÖNETİM ANLAYIŞININ KIYMETİNİ BİLELİM”

Belediye çalışanları arasında hiçbir ayrımın gözetilmediğini ve bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu durumda yönetenlerin yönetilenlere hiç söz hakkı vermediğini vurgulayan Başkan Emin Halebak, “Birçok yerde,‘ Bunu ilk defa biz yaptık, en iyi biz yaptık, bu ödülü aldık’ diyebiliriz. Ama bunlardan daha önemlisi bu aile sıcaklığı, birliktelik ve takım ruhu… Çalışanları arasında başkan, başkan yardımcısı, meclis üyesi, daire müdürü, şef, memur, işçi veya ne olursa olsun hiçbir fark olmadan herkesin söz hakkının olduğu, eğer söyleyecek bir sözü varsa herkesin söylediğinin karşılığını bulduğu bir yönetim anlayışı bence hepsinden önemli ve değerli… Bunun kıymetini çok iyi bilmemiz gerektiğine inanıyorum. Hele dünyanın gittiği istikamet ve Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma baktığımızda, yönetenlerin yönetilene hiç söz hakkı bırakmadığı bugün, bu bence çok anlamlı ve önemli. Biz bunu ısrarla demokrasiye, hukukun üstünlüğüne inandığımız ve en önemlisi Ulu Önder Atatürk’ün bize hedef gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine gidişin bir yolu olarak anladığımız, içselleştirdiğimiz bir davranış, yürüyeceğimiz bir yol olarak hepsinden daha önemli görüyorum” diye konuştu.

“SİZ GELECEĞE TAŞIYACAKSINIZ”

Başkan Emin Halebak, yönetimi ayakta tutabilmenin tek başına mümkün olmayacağına dikkat çekerek, “Zor bir başkan olabilirim, süreçler içinde sıkıntılı zamanları birlikte yaşamış olabiliriz. Hepiniz için kabullenilmesi zor işlerin olduğunu da kabul edebilirim. Ama 16 yıldan daha uzun süredir burada olanlar en rahat değerlendirmeleri yapacaklardır diye düşünüyorum. Hangisinin daha iyi olduğu, hangi yönetim anlayışının daha iyi olduğu… Sizin gerçekleştirdiğiniz yönetimin ne kadar değerli olduğu ama bununda ayakta tutabilmenin ne kadar zor olduğu ve bunun yalnızca bana bağlı olamadığını bilmeniz gerekir. Ben bugün varım yarın yokum siz devam edeceksiniz. Genç arkadaşlarımız var onlar geleceğe bunları taşımalı, bu güzellikleri taşımalı ve başarı daha da yukarı çıkmalı. 1999’da söylediğim bir söz vardı sanki oraya yaklaştım gibi geliyor. ‘Bu kurum bir belediye başkanına ihtiyaç duymadan çalışmalı öyle olduğu zaman görevimi yapmış sayarım’ demiştim kendime. Çok değerli müdürlerimi izlemeye başladığımda gördüm ki o çizgiye geldik gibi geliyor. Evet artık Lüleburgaz Belediyesi bir belediye başkanına ihtiyaç duymadan proaktif olarak kendi çalışanlarıyla bu kentin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir, vizyonunu oluşturur ve gelecekte bu kenti tüm benzerlerinden daha önde tutabilecek beceri ve kabiliyete sahip demektir. Tabi biliyoruz ki onlar bu işleri tek başlarına yapmadılar çalışanlarımızla beraber yaptılar” ifadelerini kullandı.

EN YÜCE DEĞER ‘EMEK’

En zor zamanlarda bile emeğin tereddüdüne kapılmadığını söyleyen Başkan Emin Halebak, “Biz bir aileyiz üzüldüğümüz anlar oldu, kaybettiğimiz insanlar oldu, kavga ettiğimiz zamanlar da oldu, grevleri yaşadık ama ben emeğin en yüce değer olduğunu hep savundum en sıkıntılı zamanlarda dahi bu konuda en küçük bir tereddüt yaşamadım. Zaten değerler sistemini sınayacağımız tek yer kriz anıdır, her şey iyiyken değerler sistemini sınamanın bir anlamı yok ki. Hepimizin cebinde para var köfteyi ben ısmarlayayım. Bu hiçbir anlam ifade etmiyor. Bir dilim ekmeğimiz varken ve çok açken bunu paylaşabilir miyiz? Asıl anlamlı olan bu bence artık bu noktaya geldik. Biz bir dilim ekmeğimizi paylaşırken değerlerimizden hiç taviz vermeden bunu yapacak noktadayız bu çok önemli. Yani değerlerimiz bizi bir safhaya getiriyor biz onlara sahip çıkıyoruz, topluma sahip çıkıyoruz ve toplum bize sahip çıkıyor. Basamakları teker teker yukarı çıkar haldeyiz bu bana gurur ve mutluluk veriyor ve görüyorum ki size de” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi Başkan Yardımcısı Kevser Özkan da yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Lüleburgaz Belediyesi, 2014 yılı stratejik planın performans gerçekleşmelerini ve 2015 yılı hedeflerini başarılı sunumlarıyla kamuoyuyla ve personeliyle paylaşan tüm müdür arkadaşlarımı kutluyor, 2015’in başarılı ve tüm kent halkı için verimli bir yıl olmasını diliyorum…”

Lüleburgaz Belediyesi Başkan Yardımcısı Rasim Aslan da tüm personelin başarılı çalışmalarından duyduğu mutluluğu dile getirerek,“2014 yılında Lüleburgaz Belediyesi birim müdürlerimizin ve çalışan bütün personelimizin çok güzel işler yaptığını sunumlarında bir kez daha gördük. Hiç şüphesiz 2015’te de bu başarıların hızla artarak devam edeceğine inanıyorum. Tüm personelimize başarılı, sağlıklı ve huzur dolu bir yıl diliyorum” dedi.

Bir cevap yazın